Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
LDLC ASVEL Féminin - ZVVZ USK Praha

Hnilička chce zmírnit omezení pro amatérský sport: Potřebujeme sport k životu

Po patnácti dnech byl kvůli pandemii koronaviru opět zakázán amatérský sport. Projevuje se to hlavně u dětí, u nichž se snižuje zájem o sport a přibývají kilogramy. Zejména proto se šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička snaží u vlády vymoci výjimku i pro organizovaný amatérský sport, kde je přesvědčen, že se dají ohlídat epidemiologická opatření. "Máme respekt k tomu, co se kolem nás děje, ale jsem přesvědčen, že sport s sebou nese efekty, které potřebujeme k životu," řekl Hnilička v České televizi.

Milan Hnilička
zdroj: ČTK

Ten má za sebou mnoho jednání s epidemiology na ministerstvu zdravotnictví. "Navrhli jsme spoustu řešení, která by komunikovala se systémem PES, a ta ve stupni čtyři i tři nejsou zohledněna tak, jak bychom si představovali," konstatuje bývalý gólman hokejové reprezentace. "Jsme přesvědčeni, že sportovní organizace a organizovaný sport jsou schopné navržená opatření dodržovat," tvrdí Hnilička.

Naprosto zásadní je pro NSA sportování dětí. "Jsou doma, tloustnou a zvykají si příliš na počítače. A důležitá pro jejich vývoj je i ta sociologická část, kdy se setkávají na sportovištích," dodává šéf agentury, který věří, že už brzy si o tom bude moci pohovořit s ministrem Blatným.

Hnilička upozornil, že rozhodně nikdo nechce, aby uvolnění sportování spustilo třetí vlnu pandemie, ale... "Kdyby pod střechou mohly fungovat nekontaktní sporty do šesti lidí, například tenis," vysvětluje a dodává, že by to také pomohlo spoustě provozovatelů těchto sportovišť.

Je nám líto, video expirovalo.
Hnilička: Sport potřebujeme k životu

Bývalý hokejista ocenil, že se mu po dohodě s ministerstvem zdravotnictví podařilo dohodnout spoustu výjimek například pro reprezentační celky a podobně. Ale stále zůstává hodně věcí, které by chtěl změnit.

Například že je možno trénovat třeba v deseti lidech, ale soutěže, které se mohou hrát, tyhle počty nesplňují. "Ať už je to hokej, basketbal, házená a další..." vysvětluje, že tady také za agenturu navrhoval úpravu, protože jinak ve vnitřních prostorech většinou platí 15 metrů čtverečních pro člověka, což je i pro posilovny, akvaparky a podobně.

Hnilička také tvrdí, že agentura je připravená pomoci provozovatelům sportovišť, jejichž situace se každým omezením zhoršuje. "Pro příští rok se nám podařilo zvýšit rozpočet na 11,8 miliardy korun. Z nich by šest miliard mělo jí do sportovních organizací, čtyři do investic. K tomu je ještě 1,6 miliardy z ministerstva pro místní rozvoj jako investiční program pro obce do tří tisíc obyvatel," popisuje ředitel NSA, kolik peněz má přichystáno.

Přes miliardu je v programu Můj klub připraveno pro kluby, které si zažádaly, a další peníze jsou vyčleněny na údržbu sportovišť. "Na přímé financování je tak o sedm set milionů korun víc," tvrdí a dodává, že by příští rok mohly být pro některé provozovatele sportovišť vypsány i covidové programy.

V programu Můj klub také skončila povinnost mít v klubu nejméně dvanáct dětí, což pro některé opravdu malé kluby bylo těžko splnitelné. "Proto si o podporu nyní mohlo požádat asi o tisíc klubů víc," přiznal Hnilička, jehož nově utvořená agentura je hlavní, kdo rozděluje státní peníze sportovním odvětvím. "Taky jsme dali stranou fotbal jako samostatné odvětví a chceme tu klást důraz zejména na to, jak jsou používány veřejné peníze. Jak mají nastavený protikorupční fotbal," řekl s tím, že je rád, že vedení tuzemského fotbalu s agenturou spolupracuje.

Hnilička by byl pro to, aby Česko mělo vlastní ministerstvo už proto, že podle jeho slov přinese do veřejných rozpočtů ročně sedmdesát miliard, i když v téhle koronavirové době je to samozřejmě méně. "Mít zastoupení ve vládě i například v téhle době by bylo určitě dobré," říká, ale ocenil i zrození Národní sportovní agentury.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy