Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slavnostní zahájení XXV. letních olympijských her Barcelona 1992

Hlavní ceny fair play získali Jaroslav Holík a jachtař Korytář

Praha - Bývalý hokejový reprezentant a trenér Jaroslav Holík se stal držitelem hlavní ceny Českého klubu fair play. Devětašedesátiletý mistr světa z roku 1972 a kouč juniorských světových šampionů byl oceněn za svůj celoživotní postoj. Hlavní cenu za čin fair play v uplynulém roce dnes v Praze převzal jachtař Jaroslav Korytář, jenž se svou posádkou při regatě ve Splitu zachránil za dramatických okolností osm soupeřů z lodě, která se v bouři převrátila. Zároveň byl nominován na mezinárodní cenu fair play.

Jaroslav Holík přebírá cenu Českého klubu fair play
zdroj: ČTK autor: Michal Krumphanzl

Holík, dlouholetá vůdčí osobnost československé reprezentace i jihlavské Dukly, s níž sedmkrát vyhrál ligu, proslul zodpovědným přístupem ke každému zápasu. Klub fair play ho ocenil za to, že dokázal hrát tvrdě a nesmlouvavě, ale zároveň neopouštěl zásady sportovní cti, v čemž se nezměnil ani po přechodu na trenérskou dráhu.

Holík: Cit pro fair play vychází z výchovy

"V mých letech mě dost bere, když vidím, za co jsou tady ti mladí odměňovaní, mnohdy se to člověk ani nedočte v novinách," prohlásil Holík na adresu ostatních vyznamenaných. "Přál bych si jen, aby takových činů fair play bylo co možná nejvíc a hned odmlada, ani nemusí být odměňované, ale ať jich je co nejvíc," doplnil Holík. Věří také, že úctu k soupeřům i cítění pro fair play lze v člověku vypěstovat a ovlivnit. "Myslím, že všechno to vychází z rodiny a výchovy. Květa Pecková (předsedkyně Českého klubu fair play) tady zmínila učitele a další, kteří by mohli děti ovlivňovat, ale myslím, že když přijde někdo nevychovaný z rodiny, tak už mu nikdo nepomůže, ani učitelé a trenéři," uvedl Holík.

Fanoušci si ho pamatují i jako jednoho z hráčů, kteří si na mistrovství světa v roce 1969 na protest proti invazi armád Varšavské smlouvy přelepili v zápasech se Sovětským svazem hvězdu na dresu a nepodali soupeři ruku. Další nepříjemnosti pro něj v 80. letech znamenala emigrace dcery Andrey, kvůli níž byl propuštěn z armády. V loňském roce pak musel podstoupit další těžkou životní zkoušku po amputaci nohy.

Další ceny od klubu fair play obdrželi fotbalisté Marek Kulič, Petr Mikolanda, Zdeněk Ondrášek, Tomáš Vaclík a Petr Čech, jenž v barážové odvetě s Černou Horou přiznal teč, která pro soupeře znamenala rohový kop. Oceněni byli také cyklista Michal Figura, orientační běžec Tomáš Kubelka, šachista David Navara a hokejisté Michal Mikeska, Marek Malík, Radek Dlouhý, David Nedorost a Jiří Dopita, který od ČKFP obdržel již třetí ocenění.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy