Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Fuksa skončil na pětistovce stříbrný, čtyřkajak zajel páté místo

Račice - Závody Světového poháru v Račicích pokračují závěrečným dnem. Kanoista Martin Fuksa skončil ve finále na pětistovce a druhé příčce, když nestačil jen na vítězného Sergeje Tarnovschiho. Představil se také čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Jan Štěrba, Josef Dostál a Jakub Špicar, který obsadil ve finále na 1000 m páté místo.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: Zavoral Libor

Třiadvacetiletý Fuksa směřoval na své parádní trati od startu za vítězstvím. V závěrečných desítkách metrů se však přes úřadujícího mistra světa přehnal Moldavan Serghei Tarnovschi a porazil ho o 878 tisícin sekundy.

"Je to mladý rychlý kluk, možná jsem z něj ale měl strach od začátku zbytečně a prohrál jsem si to trochu hlavou," řekl Fuksa. "Rozhodně se budu snažit, abych ho v sezoně dohnal. Ale dvě medaile o víkendu, s tím jsem rozhodně spokojený," prohlásil.

Je nám líto, video expirovalo.
Fuksa byl v Račicích druhý, čtyřkajak nepřesvědčil

Na pětistovce je Fuksa mistrem světa, ale osmnáctiletý Tarnovschi byl rychlejší. "Hrozně jsem na něj na trati myslel, pořád jsem se koukal. Asi třikrát jsem se podíval, ale on tam nikde nebyl," popisoval Fuksa. Překvapený z výkonu Moldavana ale nebyl. "Už minulý rok jezdil dobře a byl třetí na mistrovství světa. Věděl jsem, že půjde hodně nahoru," upozornil na muže, jehož bratr Oleg byl v závodě třetí. Společně potom vyhráli i v deblkanoi. "Což je úplně neuvěřitelné, klobouk dolů před nimi," uznal Fuksa. "Doufám, že je to všechno legální," podotkl Fuksa, ale hned dodal: "Hledám výmluvy."

Čtyřkajak při hledání ideální sestavy pro olympijské hry zopakoval výsledek z minulého víkendu v Duisburgu. Oproti Německu se do lodě vrátil Štěrba a nahradil dalšího tradičního člena posádky Lukáše Trefila, jenž jel v Račicích individuálně a v dnešním finále na 500 m byl šestý.

Kouč Pavel Hottmar nezastíral, že čekal lepší výkon. "Nicméně oproti loňské sezoně se představila extrémně silná německá posádka, složená ze samých hvězd. Ale musím si udělat detailnější analýzu jízdy v porovnání s konkurencí na jednotlivých soutěžích," uvedl trenér. Nechtěl ani předjímat, zda se bude sestava opět měnit. "Jediné, co je jasné, že tahleta otázka bude velmi těžká," upozornil.

Závod vyhráli Němci jasně s náskokem 1,878 sekundy před Austrálií, třetí byli s dvousekundovým odstupem Slováci. Elitní český čtyřkajak zaostal za vítězi 3,878 sekundy. Šestá se ztrátou přes šest sekund dojela další česká čtveřice Lukáš Nepraš, Radek Šlouf, Tomáš Veselý, Jakub Zavřel.

Při neúčasti olympioniků Jaroslava Radoně a Filipa Dvořáka obsadila ve finále na 1000 m sedmé místo deblkanoe Radek Miškovský, Tomáš Janda. Vojtěch Ruso a Jakub Březina byli devátí. Třetí místa obsadili Jana Ježová s Lenkou Součkovou a Dan Drahokoupil, Marek Spálenský, Sebastian Maizner a Karel Palma v neolympijských kategoriích C2 a C4.

Závody SP v rychlostní kanoistice v Račicích (Litoměřicko):

Muži:

200 m: K1: 1. Heath (Brit.) 34,634. C1: 1. Chajdarov (Kaz.) 39,844.

500 m: K1: 1. Poulsen (Dán.) 1:37,629, ...6. Trefil -3,844. C1: 1. S. Tarnovschi (Mold.) 1:50,003, 2. Fuksa -0,878, 3. O. Tarnovschi (Mold.) -1,278.

1000 m: K4: 1. Německo (Gross, Hoff, Liebscher, Rendschmidt) 2:54,065, ...5. ČR I (Havel, Štěrba, Dostál, Špicar) -3,878, 6. ČR II (Nepraš, Šlouf, Veselý, Zavřel) -6,450. C2: O. Tarnovschi, S. Tarnovschi (Mold.) 3:41,854, ...7. Miškovský, Janda -9,955, 9. Ruso, Březina -14,761.

Ženy:

500 m: K1: 1. Osipenková-Rodomská (Ázer.) 1:52,388. K4: 1. Německo (Dietzeová, Weberová, Kriegersteinová, Heringová) 1:34,066.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy