Následuje
Barth Racing na Dakaru

Fuksa obhájil triumf na MS do 23 let, radoval se i stříbrný deblkajak

Montemor - Kategorie do 23 let má suverénního vládce. Martin Fuksa stejně jako před rokem nenašel na mistrovství světa na trati 1000 metrů konkurenci a zvítězil s náskokem tří sekund před Ukrajincem Pavlem Alťuchovem, který jej letos na mistrovství Evropy v Račicích těsně připravil o bronz. Stříbro vybojoval deblkajak Jakub Špicar - Jakub Zavřel.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: David Taneček

Úřadující vicemistr světa mezi seniory Fuksa potvrdil v Portugalsku roli favorita. Do finále postoupil přímo po hladkém vítězství ve čtvrteční rozjížďce a závod o medaile měl od počátku pod kontrolou. Nejdéle se jej držel Ital Carlo Tacchini, ale v polovině trati už měl český reprezentant náskok více než jedné lodi. "U Martina jsme zlatou medaili tak trochu čekali, ale jeho náskok byl impozantní," uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar. 

Fuksa přiznal, že před závodem byl trochu nervózní. "Věděl jsem, že na to určitě mám, ale že zadarmo to nebude. Naštěstí jsem chytil hned začátek a pak už to byla celkem pohodička. Jsem rád, že jsem udržel vedení až do cíle a že mohu slavit druhý titul mistra světa do 23 let. Je to krásné, ale jedeme dál," uvedl.

Dvaadvacetiletý Fuksa získal první letošní zlatou medaili na olympijské kilometrové trati. Po čtvrtém místě z ME v Račicích, kde pak ale potřetí za sebou opanoval pětistovku, si přivezl stříbro z Evropských her v Baku. Vrchol roku jej čeká v druhé polovině srpna na mistrovství světa v Miláně, kde bude obhajovat stříbro z Moskvy a bojovat o postup na olympijské hry. 

Špicara se Zavřelem dělilo od zlata jen 576 tisícin sekundy. Ve finiši předstihli maďarské soupeře, Australané Riley Fitzsimmons a Jordan Wood jejich náporu odolali. "Byl to super závod. Jeli jsme ho tak, jak jsme chtěli. Jelo se nám dobře, ale před cílem už jsem byl úplně tuhý," řekl háček Špicar, juniorský mistr Evropy na deblkajaku z roku 2011. 

Zavřel stejně jako Fuksa zopakoval výsledek ze Szegedu, v Maďarsku ale před rokem ještě závodil mezi juniory a v lodi seděl s Filipem Skládalem, na letošním ME v Račicích mu dělal parťáka Tomáš Veselý. Závod v Montmeru byl pro novou dvojici prvním soutěžním testem souhry před seniorským MS.

"V hloubi duše jsem medaili chtěl. Jsme šťastní, je to naše první medaile v chlapech," uvedl Špicar. Závod v Montemoru byl pro novou dvojici prvním soutěžním testem souhry před seniorským MS. "Asi si teď budeme víc věřit," dodal. 

MS v rychlostní kanoistice juniorů a závodníků do 23 let v Montemoru :

1000 m:
Muži do 23 let - K1: 1. Rodriguez (Šp.) 3:32,888, ...6. Veselý (ČR) -5,104,
C1: 1. Fuksa (ČR) 3:52,320,
K2: 1. Fitzsimmons, Wood (Austr.) 3:15,824, 2. Špicar, Zavřel (ČR) -0,576,
C2: 1. Jančuk, Miščuk (Ukr.) 3:39,228

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy