Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Fuksa na kilometru znovu nenašel přemožitele, vyhrál v Duisburgu

Rychlostní kanoista Martin Fuksa pokračuje ve Světovém poháru ve vítězném tažení. Týden po dvojnásobném triumfu v Szegedu kraloval na kilometrové trati i v Duisburgu. Už v rozjížďkách semifinále zajel český reprezentant nejrychlejší časy ze všech a finále opanoval s náskokem zhruba dvou lodních délek před velkými rivaly Isaquiasem Queirozem z Brazílie a domácím Sebastianem Brendelem.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Kajakář Josef Dostál skončil na německé regatě na stejné trati čtvrtý, od medaile jej dělilo 163 tisícin. Stříbrného olympijského medailistu porazili domácí reprezentanti Max Rendschmidt a Tom Liebscher, mezi ně se vměstnal ještě jednadvacetiletý belgický talent Artuur Peters.

Fuksa se usadil v čele finálového pořadí od prvního mezičasu a v cíli za sebou nechal stříbrného olympijského medailistu Queiroze o téměř dvě a půl sekundy. Šampion z Ria a úřadující mistr světa z kilometrové trati Brendel ztratil další sekundu a v závodě navíc přišel o historicky nejlepší čas. Fuksa jej výkonem 3:42,385 předčil o více než sekundu.

"Sebastian mi to po závodě řekl," uvedl Fuksa. "Je to pro mě trochu zvláštní, porazit takového mistra v kiláku, jako je on, ale jsem za to moc rád. Stejně jako za to, že držím světový rekord jak na pětistovce (ze Szegedu), tak už i na kilometru," konstatoval český kanoista.

Je nám líto, video expirovalo.
Fuksa potvrdil formu i v Duisburgu, suverénně ovládl kilometr

Za vítězstvím si šel odhodlaně. "Moc jsem chtěl vyhrát. Vystartoval jsem a jel si svoje. Od dvoustovky (před cílem) jsem věděl, že se mi to povede. Posledních sto metrů jsem si užíval. Věděl jsem, že vyhraju, a byl jsem vděčný za to, že můžu takhle jet. Vědět, že se nemusím vydat na sto procent a stejně klukům ujíždím, je naprosto skvělý. Doufám, že to takhle vydrží co nejdéle," přál si.

Dostál při letošním debutu v SP vyhrál páteční rozjížďku a v semifinále byl druhý. Finále rozjel pomaleji, až do posledního mezičasu se pohyboval na sedmém místě a mocný finiš na závěrečné dvěstěpadesátce jen těsně nedotáhl k medaili. Mistr světa z loňských Račic Liebscher o špičku lodě uhájil bronz, jeho kolega ze zlatého olympijského čtyřkajaku i šampion z Ria v deblkajaku Rendschmidt byl zhruba o sekundu rychlejší.

"Závod jsem si pokazil sám, jel jsem nevyrovnaně. Medaili mě stála třetí čtvrtina závodu, kde jsem měl jet trochu rychleji. Sice bych byl o něco pomalejší v závěru, ale jízda by byla vyrovnanější," litoval Dostál. Martin Seidl a Ondřej Bišický byli v Duisburgu šestí na deblkajaku na sprinterské dvoustovce, Lenka Součková s Janou Ježovou obsadily na nejkratší trati sedmé místo na deblkanoi. 

Závody SP v rychlostní kanoistice v Duisburgu (Německo):

1000 m:

K1: 1. Rendschmidt (Něm.) 3:26,559, ...4. Dostál (ČR) 3:27,671, ...finále B: 9. Veselý (ČR) 2:43,28.

C1: 1. Fuksa (ČR) 3:42,385.

500 m:

Muži:

K2: 1. Gelle, Botek (SR) 1:28,627.

C2: 1. Oeltze, Kretschmer (Něm.) 1:40,801.

Ženy:

K1: 1. Stensilsová (Švéd.) 1:48,274, ...finále C: 8. Kožíšková (ČR) 1:56,734.

K2: 1. Carringtonová, Ryanová (N. Zél.) 1:38,724.

C2: 1. Vincentová-Lapointeová, Vincentová (Kan.) 1:51,428.

200 m:

Muži:

K2: 1. Apagyi, Csizmadia (Maď.) 32,232, ...6. Seidl, Bišický (ČR) 33,545.

Ženy:

C2: 1. Lin Wen-ťünx, Čang Lu-čchi (Čína) 44,038, ...7. Součková, Ježová (ČR) 46,545.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy