Denver Pioneers - UMass Minutemens

Fuksa má druhou medaili z MS do 23 let, bronzový je i čtyřkajak

Montemor – Jak na běžícím pásu sbírá medaile na mistrovství světa do 23 let Martin Fuksa. Po triumfu na trati 1000 m nezklamal český kanoista ani na 200 m, kde vybojoval bronz. Ve finále na sprinterské trati nestačil jen na Henrikase Žustautase z Litvy a Rusa Andreje Kraitora. Další bronz pak přidal ve stejné věkové kategorii na kilometru čtyřkajak Tomáš Veselý, Lukáš Nepraš, Patrik Kučera a Radek Šlouf.

Ilustrační foto

Dvaadvacetiletý Fuksa bronzem navázal na medaili stejné hodnoty, kterou na této trati získal v červnu na Evropských hrách v Baku. Vrchol roku jej ovšem čeká až v druhé polovině srpna na mistrovství světa v Miláně, kde bude obhajovat stříbro na 1000 metrů a bronz z poloviční trati z Moskvy a zároveň bojovat o postup na olympijské hry do Ria.

"Výsledek je to parádní, ale samotná jízda úplně parádní nebyla. Celou dvoustovku jsem se nedostal do své pohody, to mě trošku mrzí. Začalo to už startem, kdy diváci strašně řvali a já jsem hodně špatně rozuměl startovním povelům. Ale v cíli z toho byl bronz a to je důležité. Pecka," řekl Fuksa.

Reprezentační trenér Pavel Hottmar: "Jsem spokojený jak s počtem medailí, tak finálových umístění (celkem 12). Hlavní je, že dostatečný počet mladých závodníků jak v juniorech, tak v kategorii do 23 let drží krok se světem. Díky tomu bychom mohli v budoucnu mít na čem stavět." (zdroj: www.kanoe.cz)

Čtyřkajak, který byl loni na mistrovství Evropy ve Francii pátý, porazil ve finiši těsně čtvrté Australany. Titul získali v rovněž vyrovnaném souboji Španělé před Maďary. "Po pětistovce jsem si říkal, že to bude celkem v klidu a že budeme útočit ještě výš, jenže ke konci jsme trochu tuhli. Ale třetí místo je báječné," zhodnotil "háček" posádky Veselý.

Martin Fuksa na stupních vítězů na MS do 23 let
zdroj: Český svaz kanoistiky

1000 m:

Muži do 23 let - K4: 1. Španělsko 3:00,860, ...3. ČR (Veselý, Nepraš, Kučera, Šlouf) -1,876.

Junioři - K4: 1. Itálie 3:04,684, ...5. ČR (Procházka, Čeřovský, Stejskal, Klemperer) -2,612.

500 m:

Muži do 23 let: C4: 1. Ukrajina 1:39,260.

Junioři - C4: 1. Rusko 1:42,760.

Ženy do 23 let - K1: 1. Bodonyiová (Maď.) 1:54,908, C1: 1. Takácsová (Maď.) 2:18,280, K2: 1. Heringová, Kriegersteinová (Něm.) 1:46,732.

Juniorky - K1: 1. Homonnaiová (Maď.) 1:59,168, C1: 1. Luzanová (Ukr.) 2:20,380, K2: 1. Racskóová, Sólyomová (Maď.) 1:51,804.

200 m:

Muži do 23 let - K1: 1. Dragosavljevič (Srb.) 35,000, C1: 1. Žustautas (Lit.) 38,816, ...3. Fuksa (ČR) -0,608, K2: 1. Horváth, Szomolányi (Maď.) 32,564.

Junioři - K1: 1. Kuli (Maď.) 36,016, ...5. Bišický (ČR) -0,956, C1: 1. Korobov (Lit.) 40,688, ...5. Hájek (ČR) -0,980, K2: 1. Spotti, Liberto (It.) 33,176.

Ženy do 23 let - K1: 1. Podolská (Rus.) 40,208, ...9. Fasnerová (ČR) -2,888, C1: 1. Takácsová (Maď.) 47,636, C2: 1. Kasťjučenková, Bobrová (Běl.) -44,224.

Juniorky - K1: 1. Homonnaiová (Maď.) 42,572, ...7. Betlachová (ČR) -2,448, C1: 1. Makarčanková (Běl.) 48,952, C2: 1. Nazdrovová, Makarčanková (Běl.) 45,752.