Následuje
Magazín českého snowboardingu

Finále jubilejních 100. Primátorek opanovala Dukla

Praha – Jubilejní stý ročník pražských Primátorek opět ovládla osmiveslice Dukly, a zůstává tak na tradičním závodě již 34 let neporažená. Dukla, která měla ve finále trojnásobné zastoupení, obsadila všechny medailové pozice. Trojčlenné finále skifu žen ovládla podle očekávání zlatá olympijská medailistka Miroslava Knapková, mezi muži nezaváhal Ondřej Synek. 

Osmiveslice Dukly
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Primátorky se letos jely v netradičním termínu, neboť v červnu se nemohly konat kvůli záplavám. Ze tří posádek Dukly na startu hlavního závodu uspěla ta papírově nejsilnější s kormidelníkem Oldřichem Hejduškem, jenž si připsal rekordní 22. vítězství. Do finále nepostoupili hosté z Cambridge, kteří stejně jako před třemi lety vypadli v sobotním semifinále. 

Dukla I nakonec porazila o 3,6 sekundy druhou posádku armádního klubu, kterou tvořili veslaři kategorie do 23 let. "Mladíci jeli výborně, byli dobře připraveni. I proto, že trénovali na závod o čtrnáct dní déle," uznal v cíli Hejdušek, který v Dukle působí i jako trenér a posádku vedenou veslovodem Kornelem Altmanem má na starosti. "Takže jsem věděl, jak na tom jsou," pousmál se Hejdušek.

Pětapadesátiletý Hejdušek Primátorky vyhrál poprvé v roce 1978 a už několikrát ukončil kormidelnickou kariéru. Po dvou letech se ale musel do lodě Dukly vrátit, klub totiž neměl k dispozici jiného vhodného kormidelníka. "Každý rok říkám, že je to naposledy. Už by tam měl být někdo mladý, ale není. Budeme s tím muset něco udělat," uvedl Hejdušek, jenž díky návratu k závodění musel výrazně snižovat váhu.

Do finále nepostoupili hosté z Cambridge, kteří stejně jako před třemi lety vypadli v sobotním semifinále. Osma britské univerzity, která měla být podle původních plánů hlavním sokem Dukly, vyhrála malé finále a obsadila nakonec šesté místo.

Očekávanými výhrami skončily závody skifařů, v nichž se představily hlavní hvězdy současného českého veslování Ondřej Synek a Miroslava Knapková. Čerstvý světový šampion z korejského Čchungdžu ovládl 114. ročník skulerského závodu Rösslera Ořovského i přesto, že od MS netrénoval a přibral osm kilogramů.

"Bolelo to dost. Vytrvalost zůstala, ale síla odešla. Bylo to spíš dlouhé silové tempo, naštěstí se to podařilo," řekl spokojený Synek, který závod skifařů na Primátorkách ovládl pošesté v kariéře. "Letos to byl asi nejvyrovnanější závod a rozdíly nebyly tak velké. Nebyl jsem v optimální formě a kluci se na to mohli více připravit," uvedl veslař pražské Dukly, který druhého Richarda Vanča porazil o pět sekund. 

I přes chladnější počasí nastoupil Synek na start s netradičními slunečními brýlemi - lennonkami. "Dostal jsem je od dvanáctiletých kluků na závodech u nás v Brandýse a slíbil jsem jim, že v nich pojedu. Jsou docela dobré, jen v nich není nic vidět," smál se Synek.

Stejně jako Synek se i Knapková letos rozhodla startovat jen na skifu a v hlavním programu neusedla do osmiveslice. A vyhrála suverénně, druhou Kristýnu Fleissnerovou porazila o třicet sekund. "Měla jsem trochu obavy, jak se mi pojede. Byla jsem favoritka, ale když tři týdny netrénujete, tak hodně ztratíte. Díky tomu, že konkurence nebyla velká, tak se to dalo přežít," řekla Knapková, která mezi skifařkami triumfovala poosmé.

I přes podzimní termín a horší počasí sledovalo Primátorky ze břehu několik tisíc diváků. "Pro nás sportovce bylo počasí dobré. Když se hýbete, tak to jde. Horší to bylo pro diváky, kteří stáli na břehu," uvedla Knapková, která si to sama vyzkoušela v sobotu, kdy fandila otci při závodě veteránů. 

Muži:

Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Synek (Dukla Praha) 7:00,230, 2. Vančo (Slavia Praha) 7:05,270, 3. Zitta (Slavia) 7:09,510.

Osma (Primátorky): 1. Dukla I (J. Vetešník O. Vetešník, Kopáč, Vraštil, Hanák, Pilc, Podrazil, Klang, korm. Hejdušek) 5:36,970, 2. Dukla II (Humpolec, Hájek, Srna, Kedaj, Běhal, Koloc, Paroulek, Altman, korm. Šuma) 5:40,660, 3. Dukla/Beroun (Jirka, Basl, Andrle, Ouředníček, Štěrbák, Vondrák, Plocek, Řimák, korm. Havel) 5:45,630.

Ženy:

Skif (O stuhu Podolí): 1. Knapková (Slavia Praha) 7:38,080, 2. Fleissnerová (Bohemians Praha) 8:09,010, 3. Merunková (Blesk Praha) 8:46,270.

Osma: Slavia/Děčín (Šírerová, A. Žabová, Stillerová, L. Antošová, D. Čvančarová, L. Žabová, Bruncvíková, Kopecká, korm. Soukupová) 6:22,730, 2. ČVK Praha/Blesk/Slavia/VK Smíchov (Nováková, Kupková, D. Nacházelová, Mašátová, Weissová, Heranová, B. Vařeková, G. Vařeková, korm. Janatová) 6:30,510, 3. Slavia/Přerov/Břeclav/Uherské Hradiště (Nebáznivá, Pazderková, A. Vařeková, Táborská, Tomaštíková, Vajnerová, Buzrlová, Zapletalová, korm. Drdáková) 6:33,930. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy