Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Parta Maraton

Fenomenální Thorpe se vrací k plavání

Sydney - Pětinásobný olympijský vítěz Ian Thorpe se vrací k plavání. Osmadvacetiletý Australan, který překvapivě ukončil kariéru v listopadu 2006, by se rád zúčastnil olympijských her příští rok v Londýně. Muž, který během kariéry dominoval na kraulových tratích 400 a 200 metrů, se chce po návratu do bazénu soustředit na štafety a na 100 a 200 metrů.

"Vracím se k plavání po čtyřech letech a jsem rád. Přestávku jsem potřeboval," prohlásil Thorpe, který má vedle pěti olympijských titulů také jedenáct zlatých medailí z mistrovství světa. "Nevracím se kvůli penězům. Kdyby mi na nich záleželo, tak nikdy neskončím," přidal jeden z nejlepších kraulařů všech dob.

Ian Thorpe:

"Měl jsem téměř bezchybnou kariéru, kterou návratem riskuji. Ale jsou věci, které jsem v plavání nedokázal a rád bych se o ně pokusil. Mám motivaci i strach, a to je dobře. Rád žiju na hraně."

Thorpe se podle svých slov rozhodl k návratu do bazénu už loni v září. "Navštívil jsem plavecký stadion pro olympiádu v Londýně a přímo jsem cítil tu atmosféru. To bylo něco, co jsem nezažil opravdu hodně dlouho," líčil. "Když jsem pak začal trénovat, řekl jsem si, že jestli vydržím první tři dny, budu trénovat další tři týdny. A jestli vydržím i to, budu plavat tři měsíce, a pak se rozhodnu, co dál," uvedl.

Thorpe už nemá čas na přípravu na delší tratě. "Začal jsem pracovat na tom, abych ze sebe udělal sprintera," prohlásil. "Nemám na přípravu moc času, a to není dost na to, abych se připravil na delší tratě," dodal.

Thorpe už se také zaregistroval do antidopingového programu Světové antidopingové agentury WADA. V něm musí být minimálně devět měsíců a teprve poté se bude moci účastnit závodů pod hlavičkou Světové plavecké federace FINA.

Thorpe - jeden z nejlepších plavců všech dob

- Ian Thorpe se narodil 13. října 1982 v Sydney. V dětství hrál fotbal, s plaváním začal po vzoru své sestry Christiny jako osmiletý.

- V roce 2001 jen těsně unikl smrti, když krátce před teroristickým útokem na budovy Světového obchodního centra v New Yorku zjistil, že si zapomněl fotoaparát a mrakodrap opustil.

- Poprvé se představil světu v srpnu 1997 na Panpacifických hrách. O pár měsíců později získal na světovém šampionátu v Perthu dva tituly a v patnácti letech a třech měsících se stal nejmladším mistrem světa všech dob.

0

- Je držitelem pěti zlatých olympijských medailí, třech stříbrných a jedné bronzové medaile. Na svých prvních olympijských hrách v Sydney (2000) získal tři zlaté (400 m volný způsob, 4x100 m volný způsob a 4x200 m volný způsob) a dvě stříbrné. O čtyři roky později v Aténách získal dvě zlaté (200 m a 400 m), jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili.

- Na mistrovstvích světa získal 11 zlatých (z toho šest v japonské Fukuoce v roce 2001), jednu stříbrnou a jednu bronzovou.

- V roce 2002 byl vyhlášen nejlepším sportovcem světa, je též čtyřnásobný vítězem ankety Plavec roku.

Plavání
zdroj: ČTK/AP autor: Peter Dejong
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy