Následuje
SP Německo

Emotivní Oen vyplaval na MS první zlato pro Norsko

Šanghaj - Prsařskou stovku ovládl na mistrovství světa v Šanghaji Nor Alexander Dale Oen, pro něhož bylo finále po tragických událostech v jeho vlasti velice emotivní. Během celého závodu neměl konkurenci a v cíli, kde s časem 58,71 zaostal o 13 setin za světovým rekordem, ukázal na norskou vlajku.

"V posledních dnech to bylo jako na houpačce. Nejdůležitější je teď být jednotní. Život se vrací do normálu, ale všechny oběti zůstanou navždy v
našich srdcích," řekl v reakci na páteční tragédii v Oslu a na ostrově Utöya, při které zemřelo 93 lidí.

V závodě mužů na 50 metrů motýlek triumfoval Brazilec César Cielo, kterému sportovní arbitráž CAS teprve před čtyřmi dny povolila na šampionátu startovat. Olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa se v Lausanne bránil kvůli pozitivnímu testu na zakázaný furosemid, který bývá používán na zakrytí dopingu.

"Byly to pro mě opravdu těžké chvíle. Takové, jaké bych v kariéře vůbec neočekával. Ale musel jsem se s tím vyrovnat a teď se mi obrovsky ulevilo,
když jsem dokázal překonat něco takového a stále byl schopný soutěžit," uvedl čtyřiadvacetiletý plavec.

MS v plavání 2011 Čína

Překvapivou vítězkou polohového závodu na 200 metrů se stala teprve patnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen, která porazila o 22 setin držitelku
světového rekordu Adrianu Kukorsovou, na níž zbyl bronz.

"Před závodem jsem byla ohromně nervózní, na motýlku jsem slabá, takže jsem po první části trochu ztrácela. Chvíli jsem ztrácela na čelo opravdu hodně, a tak jsem to pomalu vzdávala, ale na posledních dvaceti metrech jsem si už byla jistá, že to můžu zvládnout," uvedla mladá Číňanka.

Stříbro získala v polohovém závodě Australanka Alicie Couttsová, která se s
druhým místem musela spokojit i na stovce motýlek, kde ji předstihla Američanka Dana Vollmerová.

Chocová dvakrát zlepšila český rekord

Plavkyně Petra Chocová zlepšila na MS hned dvakrát český rekord na 100 metrů prsa a obsadila třinácté místo. Pětadvacetiletá plavkyně už v rozplavbě jako první Češka pokořila hranici minuty a devíti sekund, když ze svého červnového maxima ubrala 49 setin sekundy.

V semifinále pak zrychlila o dalších 18 setin až na 1:08,40. Vybojovala si tím účast na olympijských hrách příští rok v Londýně. Na účast v osmičlenném finále potřebovala plavat ještě o osm desetin sekundy rychleji. Chocová se v druhém dnu bazénových soutěží postarala o zatím nejlepší český výsledek. V neděli byla Barbora Závadová rovněž v českém maximu 15. na polohové dvoustovce.

Jie Š'-wen
zdroj: AP autor: Michael Sohn
Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy