Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Španělsko - Portugalsko

Drama o šachový trůn pokračuje. Duel je před poslední partií dál nerozhodný

New York – Ani jedenáctá partie nepřiblížila ani jednoho z hráčů k titulu mistra světa v šachu. Před pondělním závěrečným dějstvím je tak duel v New Yorku mezi Magnusem Carlsenem a Sergejem Karjakinem vyrovnaný 5,5:5,5 bodu. Norský šampion byl aktivnější, přestože hrál černými, ale po 34 tazích si ruský vyzyvatel vynutil remízu opakováním tahů.

Carlsen bojuje s Karjakinem o titul světového šampiona
zdroj: REUTERS autor: Shannon Stapleton

Soupeři už posedmé v zápase zvolili španělskou hru a až do devátého tahu to byla přesná kopie druhé partie. První se od ní odchýlil Carlsen a po výměně lehkých figur zaskočil Karjakina ostrým nástupcem pěšců ve středu šachovnice. Vyzyvatel v nebezpečné situaci zatáhl za záchrannou brzdu a ukončil partii takzvaným věčným šachem.

Poslední šanci strhnout vítězství na svou stranu v klasické hře budou mít soupeři po dni volna v pondělí a první tah udělá Carlsen. Jestliže i dvanáctá partie skončí smírně, bude ve středu následovat tie-break. V něm se hrají nejprve čtyři partie v rapid šachu s limitem 25 minut pro každého hráče. Dalším pokračováním by pak byl bleskový šach s pětiminutovým limitem.

I při rapid šachu by vyhlídky byly vyrovnané, protože oba soupeři hrají výborně i se zkráceným časem. Karjakin se stal v rapidu v roce 2012 mistrem světa, dva poslední šampionáty ale vyhrál Carlsen a v roce 2014 triumfoval i v bleskovém šachu.

Je nám líto, video expirovalo.
Boj o šachový trůn je před poslední partií dál nerozhodný
Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy