Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Proti hendikepu

Dostál o výkonu českého čtyřkajaku: Jeli jsme jako kafemlejnek

Račice (Litoměřicko) - Z páté příčky českého čtyřkajaku na domácí trati v Račicích byl tým nakonec rozpačitý. Trenér Pavel Hottmar má před sebou velký úkol - najít ideální složení posádky. Výkonnostně by si jet zasloužil Jakub Špicar, ovšem otazníky panují nad tím, jak se dokáže zapracovat do sestavy a také nad tím, zda se vyplatí několik měsíců před Riem sahat do sehraného týmu. 

Český čtyřkajak
zdroj: ČTK autor: Adámek Ladislav

Čtyřkajak vybojoval olympijskou medaili i kompletní medailovou sbírku z MS ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Dostál a Jan Štěrba. Jenže v nominačních závodech byl při neúčasti Dostála poslední právě zadák Štěrba více než pět sekund za Špicarem, který má životní formu.

"Start i finiš dobrý, ale jinak nám to nejede, jsme slabší v traťovém tempu," uznal Havel, jenž jako první muž udává rychlost lodi. "Potřebovali bychom se víc sjet, tréninku máme málo," upozornil Špicar. "Nesedělo nám to, to naše pádlování bylo jako kafemlejnek," glosoval jízdu rozmrzelý Dostál. "Individuálně máme jednu z nejlepších posádek na světě, ale ztrácíme v týmovosti," doplnil Štěrba.

Trenér Hottmar má příležitost k ještě jedné zkoušce, příští týden na SP v Portugalsku. "Asi by bylo vhodné to vyzkoušet ještě i ve starém složení," shodla se trojice kajakářů s výjimkou Špicara. Ten se nyní může cítit jako nechtěný vetřelec, byť je nejlepší, ale dva roky ve čtyřkajaku neseděl. "Bylo by to super, kdyby to dopadlo. Jsem ale docela v nervu," uznal.

Dvaadvacetiletý Špicar se ke své situaci v týmu staví pokorně. "Pro mě jsou kluci borci, přijdu si tam malinkej. Neberu to jako samozřejmost, že tam sedím. Kdybych to hnal já, tak to poženou všichni a zpomalí se to, každý budeme zabírat jinak. Musím co nejlíp kopírovat," uvedl.

Havel uznal, že kromě nedostatku tréninku může být oproti medailovým letům také horší výkonnost jednotlivců. Nicméně by rád měl o složení týmu co nejvíc jasno. "Do posádky by to vneslo klid a mohli bychom trénovat společně," uvedl. "Cítíme tlak před každým závodem, protože chceme, aby to jelo dobře a bylo co nejdřív rozhodnuto." V hlavě nosí vlastní názor na situaci v týmu. "Ale to si nechám pro sebe," prohlásil.

Josef Dostál
zdroj: ČTK autor: Zavoral Libor

Jistotu má Dostál, který v Račicích vyhrál olympijský kilometr. Nyní mu ale na rozdíl od soboty do zpěvu nebylo. "Cestou se mi honilo hlavou, abych se soustředil na záběr s klukama a pomáhal jim. Bylo to ale trochu umotaný, nenašli jsme si ideální záběr, což bylo největším defektem," měl jasno Dostál.

Podle jeho slov chybí jistota, stejný styl záběru. "Jak jsme dost měnili posádky, je to jiné. Úplně nám to nesedí. Asi budeme muset testovat dál. Protože když si nesedneme hned, jakýmkoliv sjíždění to na super výkonnost nedáme," krčil rameny. "Kuba (Špicar) je výrazně výš individuální výkonností, takže buď mu to s námi nesedí, nebo jsme se zhoršili," řekl. "Hrozně rád bych jel v posádce, kde bychom měli super pocit z jízdy, jako jsme měli dřív. A je mi úplně jedno, kdo v tom bude sedět," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy