Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Dostál má na domácím MS jen ty nejvyšší ambice

Praha - Premiérový start na mistrovství světa pouze na singlkajaku čeká na konci srpna Josefa Dostála a v domácím prostředí v Račicích má ty nejvyšší cíle. Trojnásobný olympijský medailista, který loni v Riu de Janeiro získal stříbro a bronz, chce tratě na 500 i 1000 metrů vyhrát. 

České sportovní úspěchy v roce 2016
zdroj: ČTK/AP autor: Darron Cummings

"Cíle jsou nejvyšší. Rád bych dvakrát vyhrál. Jsou to skromné cíle vysokého člověka," pousmál se dvoumetrový obr. Tlaku a velkého očekávání ze strany fanoušků se nebojí. "Jako před olympiádou v Riu to nebude. Teď je devatenáct dní do šampionátu a já jsem úplně v klidu. Nervy přijdou až před mistrovstvím," řekl Dostál.

Čtyřiadvacetiletý kajakář se těší i na podporu kamarádů a fanoušků, aplaus si však užívá na každých závodech. "Vždy si říkám, že lidi fandí mně, i když to tak třeba není. Jsem v tom sobecký. Tady si snad ale nebudu muset nic nalhávat," uvedl Dostál, který v Račicích již startoval na kontinentálním šampionátu v roce 2015 a získal zlato na čtyřkajaku.

Velkou posádku pro letošek opustil a soustředí se pouze na singl. Vedle kilometrové trati chtěl začít jezdit i neolympijskou pětistovku a kombinovat vše by už nešlo. "Na jednu stranu mi čtyřkajak chybí, na druhou ne. Ten pocit, když jsme zabrali a začali odjíždět soupeřům, byl skvělý. Na druhou stranu mi odpadla spousta stresu s domlouváním tréninků," řekl Dostál, jenž bude nyní trénovat v Kadani a za dva týdny se přesune do Račic. 

Přípravu v ústraní na severu Čech považuje za ideální. Vyzkoušel si ji již několikrát v minulosti. "Odřízneme se tam od světa. Navíc je tam výborný rybářský revír, takže to bude takové tréninkovo-rybářské soustředění," těšil se vášnivý rybář. "Navíc je tam i těžká voda, takže až se pak přesuneme do Račic, budeme po vodě jen lítat," doplnil Dostál. V Kadani s ním bude trénovat i nově složená posádka čtyřkajaku, která se v Račicích představí na kilometru.

Je nám líto, video expirovalo.
Dostál před MS v Račicích: Myslím si, že by to na zlato mohlo stačit

Dostál v letošním roce vynechal ME a soustředí se na MS. Krátce před červencovým kontinentálním šampionátem v Plovdivu byl na vysokohorském soustředění v Livignu. "A máme vyzkoušené, že týden poté nemám formu," vysvětlil své rozhodnutí. Teď již ukončil hlavní tréninkový cyklus a bude ladit formu. "Na konci jsem jel zkušebně i závodní trať a o dvě vteřiny jsem si zajel osobák na kilometru. Vypadá to, že se začínám dostávat do formy. Ukazatele jsou dobré," řekl.

Světový šampionát se v Račicích uskuteční od 23. do 27. srpna. 

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy