Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

ČOV přidělil stipendia čtrnácti sportovcům, mají jim pomoci v přípravě na Rio

Praha - Český olympijský výbor (ČOV) přidělil stipendia na podporu přípravy na olympiádu v Riu čtrnácti reprezentantům, kteří budou čerpat finanční prostředky z dlouhodobého programu Olympijské solidarity Mezinárodního olympijského výboru právě až do roku 2016. Peníze poslouží zejména mladším sportovcům, kteří mají naději na dobrý výsledek a zároveň ještě na olympijskou medaili nedosáhli. Nedocenitelný je příspěvek pro reprezentanty v "menších" sportech, kde se klasičtí sponzoři hledají obecně hůře.

Simona Baumrtová slaví zisk zlaté medaile na ME
zdroj: ČTK/AP autor: Jens Dresling

Měsíční částku ve výši 600 dolarů (více než 13 000 korun) obdrží například atleti Pavel Maslák a Anežka Drahotová, rychlostní kanoista Martin Fuksa, vodní slalomář Jiří Prskavec, plavkyně Simona Baumrtová či judista Lukáš Krpálek. Sportovce vybral expertní tým ČOV na základě návrhu jednotlivých svazů.

"V Česku jdou sponzoři spíše po velkých sportech, ať už je to fotbal, hokej, tenis a podobně, takže si myslím, že menší sporty si stipendia zaslouží. Jsem za něj rád a určitě ho dobře využiju. Například příští úterý odlétám do Japonska, kde budu na měsíčním soustředění," popisuje Krpálek způsoby využití finanční podpory.

Anežka Drahotová:

Anežka Drahotová"Olympijské stipendium využiju podobně jako ostatní, na ubytování, doplňky stravy a podobné věci, které jsou skutečně důležité pro to, aby se člověk mohl kvalitně připravit a nic nepodcenil."

Částku budou dostávat od letošního listopadu až do poslední olympijské kvalifikační soutěže v roce 2016. Pokud se do Ria kvalifikují, budou pobírat peníze až do olympiády. Program MOV slouží od roku 2002 a je určen pro naděje ve sportech, kde je taková finanční podpora významná. Sportovci mohou využít i jednorázový příspěvek na dopravu na kvalifikační soutěže do výše 5 000 dolarů (zhruba 110 000 korun).

V minulosti tuto částku využili například snowboardistka a olympijská vítězka ze Soči Eva Samková, běžec na lyžích Martin Jakš, biatlonistka Veronika Vítková (medailistka ze Soči ve štafetě) či atletka Zuzana Hejnová, která v Londýně vybojovala bronz. 

Je nám líto, video expirovalo.
Hosté SZ: Olympijští stipendisté o svých ambicích

Stipendisté pro OH v Riu 2016:

Lenka Antošová (veslování), Simona Baumrtová (plavání), Natálie Dianová (moderní pětiboj), Anežka Drahotová (atletika), Vendula Frintová (triatlon), Martin Fuksa (rychlostní kanoistika), Kristína Gavnholtová (badminton), Adéla Hanzlíčková (zápas), Pavel Kelemen (cyklistika), Lukáš Krpálek (judo), Pavel Maslák (atletika), Jiří Prskavec (vodní slalom), Daniel Radovesnický (gymnastika), Viktor Teplý (jachting).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy