Následuje
Branky, body, vteřiny

Chceme další trest pro Rusko, vyzývají sportovci antidopingovou agenturu WADA

Tlak na Světovou antidopingovou agenturu (WADA) ze strany sportovců sílí. Požadují, aby WADA znovu suspendovala Ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA) kvůli tomu, že Rusko nezpřístupnilo v daném termínu údaje z moskevské laboratoře. Jakékoli jiné řešení považují za nedostatečné, podle některých z nich by trest měl přijít okamžitě.

Světová antidopingová agentura (WADA)
zdroj: Reuters

WADA bude situací řešit v následujících týdnech. Nezávislá komise WADA se sejde 14. a 15. ledna v Montrealu, jejím doporučením se pak bude zabývat výkonný výbor WADA. Někteří sportovci ale považují tyto průtahy za zbytečné.

"Žádná jednání nejsou potřeba. Podmínky byly naprosto jasné. Tohle je důvod, proč WADA neměla nikdy sahat ke kompromisu. RUSADA by měla být suspendována ještě dnes," uvedl biatlonista Sebastian Samuelsson, stříbrný medailista z loňské olympiády v Koreji.

K okamžitému trestu vyzvala také komise sportovců britské antidopingové agentury UKAD. "Ruská vláda bohužel jasně nesplnila své sliby," doplnila. Připomněla také slova prezidenta WADA Craiga Reedieho z loňského září, kdy WADA po téměř třech letech zrušila suspendaci ruské agentury, přičemž jí ale nařídila splnění dalších podmínek. "Ve veřejném prohlášení garantoval na sto procent, že ruská vláda vyhoví těmto podmínkám. To se ale nestalo."

K suspendaci vyzvala také komise sportovců agentury WADA. "Teď očekáváme, že následující proces povede k doporučení, aby Rusko bylo suspendováno. Pouze tento krok bude z pohledu sportovců vyhovující a přiměřený. Cokoli menšího bude považováno za selhání WADA v jednání ve prospěch čistých sportovců," uvedla komise v oficiálním prohlášení.

WADA také čelí tlaku řady národních antidopingových organizací, které rovněž požadují obnovení suspendace. "Uvědomujeme si, že RUSADA spolupracuje s WADA na vyřešení těchto záležitostí, ale podmínky byly jasné a bez dat může být jenom jeden výsledek," uvedly ve společném prohlášení.

Craig Reedie
zdroj: ČTK/AP

Zda by požadované obnovení suspendace mělo nějaký dopad na účast ruských sportovců na příštích olympijských hrách v Tokiu, není jasné. Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach uvedl, že ze strany MOV už nemusí pro Rusko přijít žádný další postih. "Vyloučením ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018 si ruský olympijský výbor odsloužil svůj trest," řekl.

Ruská výprava na ZOH v Koreji chyběla, ale řada "prokazatelně čistých" ruských sportovců včetně nakonec zlatého hokejového týmu startovala pod neutrální vlajkou. Během Her měli pozitivní dopingové testy curler Alexandr Krušelnickij a bobistka Naděžda Sergejevová. MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy