Ostrava - Jihlava

Čeští kajakáři vyhráli suverénním způsobem SP v Portugalsku

Montemor-o-Velho (Portugalsko) - Český čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba deklasoval konkurenty na Světovém poháru v rychlostní kanoistice v portugalském Montemoru. Bronzový čtyřkajak z olympiády v Londýně porazil na kilometrové trati o dvě vteřiny Australany, třetí byli Poláci.

"Nešlo ani tak o vítězství, ale o to, abychom konečně po dvou letošních závodech Světového poháru a ne úplně ideálním výkonu na loňském mistrovství světa předvedli ve finále silnou jízdu. Abychom s ní všichni byli spokojení. To se povedlo na jedničku," řekl spokojený zadák Štěrba.

Česká posádka se pro poslední mezinárodní test před hrami v Riu vrátila k tradičnímu složení, v němž získala nejen olympijský bronz, ale i kompletní sadu medailí z mistrovství světa. Na předchozích podnicích Světového poháru byl elitní český čtyřkajak v pozměněné sestavě v Račicích i Duisburgu shodně pátý. Z kvarteta nyní vypadl Jakub Špicar.

Český čtyřkajak suverénním způsobem zvítězil v závodu SP

Daniel Havel:"Už při rozjetí jsme cítili, že to bude dobré. Měli jsme dobrý start. Australané nás pak trochu přešli, ale jak jsme si hopli na třístovce, cítili jsme, že jim odjíždíme každým záběrem. Řekl bych, že tohle byla naše nejlepší jízda od roku 2013, kdy jsme tady v Montemoru vyhráli mistrovství Evropy."

Reprezentační trenér Pavel Hottmar připustil, že v Portugalsku nebyla tak silná konkurence jako na předchozích závodech SP. "Nicméně v porovnání s australským čtyřkajakem, který v Duisburgu vyhrál a v Račicích dojel druhý, naše loď předvedla opravdu výrazně lepší výkon," podotkl.

Špicar startoval v Portugalsku v závodech na singlkajaku a ve finále pětistovky obsadil páté místo. Jeho kolega Filip Šváb byl v závodu na 200 metrů šestý.

Závěrečné závody SP v rychlostní kanoistice v Montemor-o-Velho (Portugalsko):

Muži, 200 m: K1: 1. Beaumont (Fr.) 34,216, ...6. Šváb (ČR) -1,152. C1: 1. Silva (Portug.) 39,188.

Muži, 500 m: K1: 1. Tame (Austr.) 1:41,440, ...5. Špicar (ČR) -1,192. C1: 1. Oldershaw (Kan.) 1:53,484.

Muži, 1000 m: K4: 1. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 2:51,884, 2. Austrálie -2,096, 3. Polsko -3,016. C2: 1. Kuleta, Grzybowski (Pol.) 3:35,896.

Ženy, 500 m: K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:48,364. K4: 1. Polsko (Walczykiewiczová, Najaová, Kierklaová, Mikolajczyková) 1:33,764.