Následuje
Technology Florbal MB - FbŠ Bohemians

České pozemkářky jedou na ME s jasným cílem: udržet se mezi elitou

Amsterdam - Startuje mistrovství Evropy v pozemním hokeji a po 18 letech u toho jsou i české reprezentantky. V základní skupině narazí na stříbrné olympijské medailistky Nizozemky, Španělky a Belgičanky, ale i přesto se chtějí udržet v elitní divizi. Přímé přenosy nabídne i ČT sport a web ctsport.cz. V sobotu sledujte od 12:20 duel s Belgií.

zdroj: AP autor: Rick Rycroft

Češky se mezi elitou představily naposledy v roce 1999, kdy obsadily poslední místo a sestoupily. Návrat si vybojovaly předloni v Praze na šampionátu divize B, ale vzhledem k velkým rozdílům mezi profesionální elitou a amatérskými výběry budou opět patřit mezi jasné outsidery.

"Věříme si, ale orientujeme se především na druhou fázi turnaje, tedy skupinu o udržení. V ní očekáváme, že se potkáme se Skotskem a Irskem," řekl trenér Filip Neusser. "Ale i přes těžkou skupinu je cíl udržení elitní skupiny, což znamená skončit do šestého místa," dodal.

Pětatřicetiletý kouč byl během hráčské kariéry u dvou účastí českých mužů v nejvyšší skupině mistrovství Evropy. V roce 2007 obsadili reprezentanti poslední místo se skóre 0:31 a obdobně dopadli i v roce 2013. Tehdy alespoň dokázali získat premiérový bod mezi elitou.

České pozemní hokejistky odstartují ME proti Belgičankám

Neusser byl navíc tehdy vyhlášen nejlepším brankářem šampionátu. "Myslím, že v chlapech jsou rozdíly mezi elitou a tou druhou skupinou větší. Přece jen až na Austrálii jsou ty nejlepší týmy právě z Evropy," uvedl kouč. "Tady to sice až takové není, ale i tak to je velký rozdíl a bude to mazec," přidal.

Těžký, těžší, nejtěžší

Češky vstoupí do základní skupiny sobotním zápasem s Belgií, která před dvěma lety skončila na šampionátu pátá. V neděli je čeká osmý celek olympiády v Riu Španělsko. "Belgie udělala obrovský pokrok, jádro týmu je spolu už od olympiády v roce 2012. Naší výhodou možná je, že jsme s nimi nikdy nehráli," uvedl Neusser. "Se Španělskem jsme loni prohráli ve Světové lize a nedávno jsme s ním hráli tři přípravné zápasy, kdy nás přehrálo rozdílem třídy," dodal.

Na nejtěžšího soupeře pak narazí v úterý v posledním duelu skupiny, kdy je čekají trojnásobné olympijské šampionky a úřadující mistryně světa Nizozemky. "Hrají doma, přijde hodně lidí, navíc se začne v osm večer... To už si budeme moct jen užít. Ale i tak to chceme odehrát zodpovědně," řekl Neusser.

V Amsterdamu bude současně probíhat i mužský šampionát, na kterém budou zlato obhajovat domácí Nizozemci. Český tým se minulý týden udržel v divizi B.

Ze základních skupin postoupí první dva celky do semifinále, zbylé dva zamíří do skupiny o udržení, kam se jim započítá výsledek vzájemného zápasu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy