Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO s Ondřejem Kúdelou

České hokejbalisty čeká ve čtvrtfinále MS Indie. Pomohou už i videorozhodčí

Pardubice - Čeští hokejbalisté se utkají ve čtvrtfinále domácího mistrovství světa v Pardubicích od 19:00 s Indií. Svěřenci trenéra Drahomíra Kadlece skončili po vítězství Spojených států amerických nad Švýcarskem 2:1 ve skupině A2 druzí. Indie se díky výhře nad Finskem 4:1 posunula ve skupině A1 na třetí pozici. Češky porazily Američanky 3:0 a drží se v čele skupiny o dva body před Kanadou, s níž se ve středu (19:00) utkají o prvenství. Stačí jim jakýkoliv bodový zisk. Přímé přenosy nabízí ČT sport a web ctsport.cz.

Čeští hokejbalisté
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

O branky českých hokejbalistek se postaraly ve druhé třetině Barbora Patočková, Pavlína Horálková a Veronina Volková. Brankářka Kateřina Zechovská udržela podruhé na turnaji čisté konto. Do pátečního semifinále půjdou svěřenkyně trenéra Karla Manharta nejhůře ze 2. místa a narazit mohou na USA, Velkou Británii či Slovensko.

Vzpomínky na finále

Češi se s Indií na světových šampionátech utkali naposledy ve finále minulého domácího šampionátu v roce 2009 v Plzni a po vítězství 4:3 v prodloužení slavili titul. Dalších dvou MS v Bratislavě a kanadském St. John's se Indové nezúčastnili a před dvěma roky v Zugu skončili devátí.

V Pardubicích Indie před výhrou nad Finy prohrála se Slovenskem 1:3, porazila Řecko 3:0 a podlehla Kanadě 0:8. Český tým odsoudila na druhou pozici sobotní porážka 2:3 po samostatných stříleních s USA a výkony kanadských rozhodčích Iana Holletta a Raye Berezitzkého v tomto klání přesvědčily organizátory, aby nově od play-off zavedli ve sporných gólových situacích pomoc videorozhodčího.

"Rozhodčí jsme instruovali už před začátkem šampionátu, že mohou během utkání využívat záběrů na kostce v případě, že si nebudou jistí," řekl předseda Komise rozhodčích Českomoravského svazu hokejbalu Jaroslav Pikula.

Hollet a Berezitzky toho nevyužili a chybně posoudili hned tři gólové situace. Ve 22. minutě uznali branku českého útočníka Tomáše Fejfara na 2:1, v úvodu třetí třetiny neplatil regulérní gól Daniela Hnízdila na 3:1 a ve 42. minutě naopak sudí potvrdili trefu Jonathana Ruize, přestože balónek neskončil za brankovou čárou.

"V těchto situacích měli využít multimediální kostku, tím pochybili a byli potrestáni. Je dobře, že režie tuto situaci promítla, rozhodčí měli právě proto tento moment využít. Po uskutečněném vhazování nešlo verdikt změnit," vrátil se k sobotnímu dění Pikula.

"S direktoriátem turnaje jsme se dohodli na zavedení videorozhodčího při sporných situacích. Vyspecifikujeme přesně možnosti využití jeho služeb, budou se týkat sporně vstřelených branek do posunuté konstrukce, zda vůbec míček přešel brankovou čáru a další situace. Naším cílem je řádně zabezpečit vyvrcholení turnaje," navázal Pikula.

Videorozhodčího budou moci sudí využít od čtvrtfinále mužské kategorie a od semifinále ženského turnaje ve velké hale Tipsport areny, kde je technika k dispozici. "Hokejbal je rychlý sport a pískat jej ve dvou je velmi náročné. Utkání Česká republika - USA bylo ale totálně zpackané," dodal Pikula.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy