Následuje
SP Slovinsko

České derby vyhrál favorit Roches Cross

Praha - Vítězem 91. Českého derby se na dostihovém závodišti v Praze - Velké Chuchli stal favorizovaný Roches Cross v sedle s žokejem Janem Rájou a trénovaný Josefem Váňou. Druhý proběhl cílem v těsném finiši Avere s Milanem Zatloukalem, třetí byl Rocky of Gracie s Jánem Havlíkem. Z dotace 2,5 milionu korun získal vítězný Roches Cross pro stáj Jasna rovný milion. Žokej Rája, který si před čtrnácti dny zlomil klíční kost, vyhrál derby poprvé.

"Je to perfektní, protože role favorita je vždycky těžká. Každý výhru čeká, a když se to nepotvrdí, tak je to špatné. A bylo to těžké. Byl to boj a posledních sto padesát metrů to bylo hodně náročné," řekl nadšený devětatřicetiletý vítěz. Podruhé v kariéře se v roli trenéra radoval z výhry v derby Váňa. Sedminásobný vítěz Velké pardubické jako žokej slavil s Ready for Life v roce 2005. "Vyhrát Velkou pardubickou nebo derby je na misce vah úplně stejné," řekl Váňa.

Váňovi přinesl štěstí klobouček

Osmapadesátiletý Váňa po dostihu radostně křepčil v cílovém prostoru na dráze. Na hlavě přitom měl klobouček, který si poprvé koupil před derby v roce 2005. Tehdy se jako trenér radoval v derby poprvé s Ready for Life. "Pokud budu mít v derby favorita, tak si ho vždycky vezmu, protože mi přináší štěstí," smál se Váňa.

Za velký risk před letošním derby mnozí považovali angažování žokeje Ráji. Ten si čtrnáct dnů před dostihem zlomil klíční kost. Váňa žokejovi rychle zajistil operaci v plzeňské nemocnici. "A proto jsem byl přesvědčen, že to vyjde. Znám kvality doktora Tomana, který si ho vzal do parády. Je to koňař, který nám fandí a přeje. Udělal mu místo kličky implantát, staral se o něj a jsem šťastný, že to vyšlo," uvedl Váňa.

Hnědák Roches Cross se držel většinu času na šestém sedmém místě. Do cílové rovinky dlouhé 600 metrů naběhlo všech šestnáct koní společně a v dramatické koncovce dokázal Roches Cross na vnější straně uhájit triumf před Avere.

Třetí skončil Rocky of Gracie před vítězem Velké jarní ceny Chardonney Tchequem, kterého žokej Rastislav Juráček držel většinu závodu na chvostu pole. "Bylo to jedno z nejvyrovnanějších derby za poslední dobu," shodli se odborníci po doběhu.

V silně obsazených rámcových dostizích přitahoval pozornost především Shamalgan, který v Ceně Autodopravy František Vlk na 1600 metrů potvrdil kvality a vyhrál jistě před obhájcem prvenství v tomto dostihu Sharpourem.

Výsledky dostihového mítinku v Praze - Velké Chuchli

91. Fortuna České derby:

1. Roches Cross (ž. Rája, tr. J. Váňa, stáj Jasna),

2. Avere (ž. Zatloukal),

3. Rocky of Gracie (ž. Havlík).

Další dostihy:

I.: Siran (am. Pospíšilová) - Double Rubble - Fortex,

II.: Mystic Swing (ž. Zatloukal) - Rabbit Dark Angel - Nanda,

III.: Golden Eagle (ž. Breux) - Ediggio - Agromerace,

IV.: Shamalgan (ž. Lukášek) - Sharpour - Rabbit King,

V.: Anjou (ž. Pavlíček) - Pikardie - Kolymbia,

VI.: Out of Eden (ž. Lukášek) - Caney - Connex.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy