TCL V Repre

Češi vezou další medaile: Čtyřkajak má titul, Fuksa ke stříbru přidal bronz

Moskva -Josef Dostál po sobotním individuálním triumfu získal zlato i se čtyřkajakem. Posádka ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba suverénně ovládla svůj závod a po dvou evropských titulech se dočkala i premiérového světového zlata. Kanoista Martin Fuksa přidal k sobotnímu stříbru z kilometrové trati druhou medaili, když v závodě na 500 metrů dosáhl na bronz. Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák skončili na olympijské distanci 1 000 metrů pátí.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK/AP

Česká posádka čtyřkajaku na olympijském kanálu v Krylackém naplnila roli spolufavorita. Do finále postoupila nejrychlejším časem přímo z páteční rozjížďky a po volnějším úvodu se už před polovinou závodu usadila v čele. A první místo udržel bronzový tým z londýnské olympiády až do cíle, byť v posledních metrech musel odrazit nápor Portugalců, kteří proťali cílovou čáru o 215 tisícin později. Třetí skončili s odstupem Maďaři, obhájci titulu Rusové dojeli šestí.

"Nebyl jsem si v cíli úplně jistý, jestli jsme vyhráli," přiznal Trefil a pochvaloval si, jak se české čtveřici povedl start. "Oproti ostatním na startu nejsme tak rychlí, ale teď jsme vypálili a Rusy a Bělorusy jsme měli hned za sebou, to bylo super," radoval se pětadvacetiletý reprezentant.

"Nakoplo nás i včerejší vítězství Pepy Dostála," poznamenal Havel. "Lidé z ostatních posádek na nás koukají ještě s trochu větším respektem, když máme mistra světa na singlu. A my jsme v tom Pepu nechtěli nechat samotného, tak jsme dneska dělali všechno pro to, abychom byli taky mistři," pokračoval kajakář, pro něhož byl titul mistra světa zároveň dárkem k dnešním 23. narozeninám.

"Je pravda, že když máte v lodi mistra světa, podle mě i nejlepšího háčka čtyřkajaku (Havel) a k tomu nejlepší spojku v druhé díře (Trefil), nemohlo to dopadnout jinak, než že mě tam kluci dovezli," podotkl s úsměvem zadák Štěrba, ve 33 letech nejzkušenější člen posádky.

Fuksa přidal ke stříbru bronz

Závod na 500 metrů  suverénně vyhrál Brazilec Isaquias Queiroz, Martin Fuksa v závěru těsně prohrál ještě s Němcem Sebastianem Brendelem. "Kdyby mi někdo před Moskvou řekl, že přivezu dvě medaile, nevěřil bych mu. To, že jsem to dokázal, je paráda, povzbuzení do dalších tréninků a let," radoval se Fuksa.

Jednadvacetiletý Fuksa potvrdil, že by mohl být následovníkem dvojnásobného olympijského vítěze Martina Doktora. V Moskvě navázal na letošní triumfy z mistrovství Evropy a světa kategorie do 23 let, na pětistovce je už také dvojnásobným evropským šampionem.

Brendel, který v sobotu ovládl závody na 1 000 i 5 000 metrů, prohrál až na cílové čáře o necelé tři desetiny sekundy. "Tuhnul jsem jako blázen, modlil jsem se, ať už jsem v cíli, nějak jsem to tam kopnul. Myslel jsem si, že kilometr se na mně nepodepsal, ale už je to čtvrtý den a fakt už jsem toho měl plné zuby," řekl Fuksa. Queiroz triumfoval s více než sekundovým náskokem a vynahradil si zklamání ze sobotního závodu, v němž v boji o titul s Brendelem vypadl v závěrečných metrech z lodi a neprojel cílem.

Na dvě třetí místa z minulého šampionátu v Duisburgu nenavázali deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem. Po nezdaru na pětistovce, kde se nedostali ani do finále, obsadili na olympijském kilometru páté místo. Na stejný výsledek dosáhla na sprinterské dvoustovce kanoistka Jana Ježová

Výsledky mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Moskvě:

Muži:

K4 (1 000 m): 1. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 2:46,724, 2. Portugalsko 2:46,939, 3. Maďarsko 2:48,039.
C2 (1 000 m): 1. Dumitrescu Lazar, Mihalachi (Rum.) 3:28,340, 3. Vasbányai, Mike (Maď.) 3:28,690, 3. Öltze, Verch (Něm.) 3:30,442, ...5. Radoň, Dvořák (ČR) 3:31,328
K1 (500 m): 1. Poulsen (Dán.) 1:39,190, 2. Dombvári (Maď.) 1:39,351, 3. Walz (Šp.) 1:39,692, ...finále B: 3. Špicar (ČR) 1:40,213.
K2 (500 m): 1. Vlček, Tarr (SR) 1:28,187, 2. Dombi, Boros (Maď.) 1:28,203, 3. Petrušenko, Machněv (Běl.) 1:29,292.
C1 (500 m): 1. Queiroz (Braz.) 1:47,916, 2. Brendel (Něm.) 1:49,433, 3. Fuksa (ČR) 1:49,726.
K1 (200 m): 1. De Jonge (Kan.) 33,961, 2. Menning (Švéd.) 34,088, 3. McKeever (Brit.) 34,270.
K2 (200 m): 1. Grujič, Novakovič (Srb.) 30,500, 2. Rauhe, Liebscher (Něm.) 30,606, 3. Jouve, Beaumont (Fr.) 30,884.
C1 (200 m): 1. Čeban (Ukr.) 38,137, 2. Korovaškov (Rus.) 38,143, 3. Šuklin (Lit.) 38,423.
C2 (200 m): 1. Korovaškov, Štyl (Rus.) 35,350, 3. Nuck, Holtz (Něm.) 35,706, 3. Silva, Queiroz (Braz.) 36,064.

Ženy:

K1 (500 m): 1. Kozáková (Maď.) 1:49,283, 2. Carringtonová (N. Zél.) 1:49,790, 3. Hartleyová (JAR) 1:50,496.
K2 (500 m): 1. Szabóová, Csipesová (Maď.) 1:39,935, 2. N. Moldovanová, O. Moldovanová (Srb.) 1:40,480, 3. Najaová, Mikolajczyková (Pol.) 1:41,337.
C2 (500 m): 1, Lakatosová, Takácsová (Maď.) 2:03,152, 2. Kascučenková, Bobrová (Běl.) 2:04,562, 3. Marasanovová, Romasenková (Rus.) 2:06,719.
K1 (200 m): 1. Carringtonová (N. Zél.) 37,898, 2. Walczykiewiczová (Pol.) 38,814, 3. N. Moldovanová (Srb.) 39,416.
K2 (200 m): 1. Kárászová, Vadová (Maď.) 35,869, 2. Weberová, Dietzeová (Něm.) 35,986, 3. Ciškevičová, Litvinčuková (Běl.) 36,217.
C1 (200 m): 1. Vincentová-Lapointeová (Kan.) 46,419, 2. Stamenovová (Bulh.) 46,977, 3. Conceicaová (Braz.) 47,099, ...5. Ježová (ČR) 48,047.