Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Češi ovládli SP v Portugalsku, zvítězil Dostál, druhý dojel Špicar

Montemor-o-Velho (Portugalsko) - Kajakář Josef Dostál vyhrál po Račicích i další závod Světového poháru, v Montemoru za ním na kilometrové trati dojel na druhém místě Jakub Špicar. Ten s mistrem světa z předloňského roku prohrál o sekundu a 108 tisícin a ve Světovém poháru se poprvé probojoval na stupně vítězů. Třetí skončil domácí Portugalec Fernando Pimenta, až za nimi dojel čtyřnásobný olympijský medailista Adam van Koeverden z Kanady.

Je nám líto, video expirovalo.
Dostál vyhrál závod SP v Portugalsku, Špicar dojel druhý

Zatímco Dostál kraloval závodu od prvních metrů, Špicar útočil ze zadních pozic. "Tohle bylo tvrdší vítězství než v Račicích. Přepálil jsem začátek. Foukal tu docela silný protivítr a já jel první pětistovku hodně rychle," uvedl Dostál.

"Závěr závodu hodně bolel," dodal. V cíli si pak zařval radostí, předvedl pistolnické gesto a při vyhlášení si vychutnal hymnu, která se v Račicích nehrála. "Krásně jsem si ji zazpíval. Myslím, že i pro Kubu Špicara to byl docela zážitek, když jsme tam stáli dva Češi a v Portugalsku nám hrála česká hymna," řekl Dostál.

Na jaře mívá loňský vicemistr světa obvykle pomalejší rozjezd, letos si však na začátek připsal čtvrté místo v Duisburgu a pak dvě vítězství. "Teď pojedeme trénovat objem do Livigna na vysokohorskou přípravu. Doufám, že pak mě to vystřelí ještě výš," dodal. "Dvě vítězství Pepy Dostála v řadě jsou vynikající, i když na olympijských hrách bude konkurence tvrdší," uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Zatímco Dostál už stupně vítězů v SP dobře zná, pro Špicara to byla premiéra. "Je to výborné, skvělé. Pro mě je druhé místo překvapení. Před startem jsem si říkal, že jsou tam tři rychlí kluci a že budu bojovat o třetí čtvrté místo. Za pětistovkou jsem viděl, že jsou tam tři spolu. Věděl jsem, že je začnu stahovat, jel jsem svou jízdu a nechal jsem si něco na finiš. Naštěstí mi síly zůstaly," oddechl si Dostál.

Oba čeští kajakáři se narodili v roce 1993 a Špicar dlouho zůstával v Dostálově stínu. "Protože za stát může na mistrovství světa či Evropy startovat pouze jedna loď, přicházel Jakub o medaile už v juniorech," řekl Hottmar. Finále na 1000 metrů jeli v Montemoru také deblkajakáři Daniel Havel a Jan Štěrba. Skončili na pátém místě, vítězní Portugalci byli rychlejší o dvě a půl vteřiny.

Špicara, medailistu z mistrovství světa i Evropy do 23 let, zkoušel trenér Hottmar v minulých závodech zapracovat do elitního čtyřkajaku. Ten nyní v závěrečném závodě SP v Portugalsku startuje v tradičním složení Havel, Dostál, Lukáš Trefil, Štěrba a po prvenství v rozjížďce hladce prošel do nedělního finále. Ze semifinále postoupili i kajakáři Filip Šváb na dvoustovce a Špicar na pětistovce.

Závěrečné závody SP v rychlostní kanoistice v Montemor-o-Velho (Portugalsko):  

Muži:

200 m:

K2: 1. Lemke, König (Něm.) 32,012. C2: 1. Byzu, Chaban (Ukr.) 39,832.

1000 m:

K1: 1. Dostál 3:31,564, 2. Špicar (oba ČR) 3:32,672, 3. Pimenta (Portug.) 3:32,804.

K2: 1. Silva, Ribeiro (Portug.) 3:20,796, ...5. Havel, Štěrba (ČR) 3:23,356.

C1: 1. Kaczor (Pol.) 3:58,784.

Ženy:

200 m:

K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 40,556.

K2: 1. Walczykiewiczová, Mikolajczyková (Pol.) 40,424.

C1: 1. Borowská (Pol.) 51,652.

500 m:

K2: 1. Najová, Mikolajczyková (Pol.) 1:44,972. 1000 m: K1: 1. Kierklová (Pol.) 4:05,420.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy