Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2004: Česko - Nizozemsko

Carlsen překvapivě nestačil na Giriho a může přijít o vedení v on-line turnaji o čtvrt milionu dolarů

Po čtyřech kolech vedl Magnus Carlsen on-line turnaj pro osmičku elitních šachistů s dotací čtvrt milionu dolarů. Zatím to stále platí, ale v pondělí může být vše jinak. Norského mistra světa, který nejlépe dotovanou šachovou on-line akci světa pořádá zaskočil Nizozemec Anish Giri a do vedení tak může jít další den Američan Hikaru Nakamura.

Magnus Carlsen na turnaji v Moskvě
zdroj: ČTK/AP autor: Maria Emilianovová

Girimu se zatím v šachovém turnaji Carlsen Invitational vůbec nedařilo. Vyhrál jedinou partii a s jedním zápasovým bodem byl na předposledním sedmém místě.

Carlsen v souboji s ním neviděl relativně jasnou kombinaci ve druhé partii a ztratil zadarmo věž. Další tři partie skončily remízou a výsledkem bylo největší překvapení dosavadního průběhu. 

Zatím největší chybu na turnaji udělal ve čtvrtém kole už ve čtvrtém tahu souboje Vachier-Lagrave. Jeden z komentátorů, Němec Gustafson, řekl, že černého střelce na F5 v takové fázi viděl naposledy, když hrál šachy v kategorii do 12 let.

Krátce nato francouzský velmistr rozhodující, zkrácenou partii s Číňanem Tingem vzdal. Ve čtvrtém kole pak Lagrave nestačil na Carlsena, který zaznamenal snadné vítězství. 

Předchozí třetí kolo nabídlo dramatický zápas

V nejdramatičtějším utkání třetího kola porazil třetí muž pořadí Liren Francouze Vachiera-Lagraveho 3:2. Číňan získal rozhodující třetí bod až v takzvaném armagedonu, v němž má hráč s bílými figurkami k dispozici o minutu delší čas, ale zároveň musí zvítězit, a to se mu podařilo už po šestnácti tazích.

Prestižní šachová událost vyvrcholí až 3. května.

Hlavní zprávy