Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Carlsen po dvou letech prohrál, nestačil na Dudu. Jednou to přijít muselo, hlesl

Úřadující mistr světa v šachu Magnus Carlsen našel po více než dvou letech a dohromady 125 partiích přemožitele. Rekordní sérii přetnul devětadvacetiletému norskému šampionovi Jan Krzystof Duda z Polska na turnaji ve Stavangeru. Carlsen utrpěl první porážku od 31. července 2018, kdy jej donutil kapitulovat Šachrijar Mamedjarov z Ázerbájdžánu.

Je nám líto, video expirovalo.
Šachový král Carlsen našel po 2 letech a 125 partiích přemožitele

"Jednou to přijít muselo, přesto je to obrovské zklamání," uvedl Carlsen, který během rekordní šňůry bez porážky v klasických partiích uhrál 44 vítězství a 81 remíz. "Myslel jsem si, že vyhraju, ale udělal jsem jednoduchou a neodpustitelnou chybu," řekl.

O sedm let mladší Duda neskrýval obrovskou radost z úspěchu nad dlouholetým vládcem světa šachu. Carlsen je mistrem světa od roku 2013. "Jsem samozřejmě velmi šťastný. Vůbec jsem nečekal, že bych tenhle duel mohl vyhrát," přiznal patnáctý hráč světového žebříčku v rozhovoru pro Chess24.

V pátém kole turnaje Altibox Norway Chess to bylo přitom jeho vůbec první vítězství. "Dosud to byl jeden z nejhorších turnajů v mém životě," podotkl polský šachista, který je například vicemistrem světa v bleskovém šachu z roku 2018.

Turnaj v Norsku je první větší akcí v klasickém šachu poté, co se po vzniku pandemie hráči přesunuli do on-line prostředí. V něm shodou okolností Duda už v květnu Carlsena porazil v partii bleskového šachu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články