Následuje
FIS magazín SP

Bude to přísný trest pro Rusko, očekává šéf RUSADA

Tvrdé tresty pro ruský sport očekává šéf tamní antidopingové agentury RUSADA Jurij Ganus. Potrestání se obává kvůli manipulaci se vzorky v moskevské laboratoři. Ministerstvo zaslalo Světové antidopingové agentuře WADA dopis, v němž se snaží podezřelé údaje vysvětlit, Ganus je ovšem skeptický.

Ruská antidopingová agentura
zdroj: ČTK/AP autor: Alexander Zemlianichenko

Komise WADA poskytnutá vysvětlení a důkazy zhodnotí a předloží svá doporučení výkonnému výboru. Ten se jimi bude zabývat na zasedání 4. listopadu v Polsku.

"Jak WADA rozhodne? Bude to přísné. Tohle je případ recidivy, jde o opakované užití stejných metod. Je to obrovský problém a upřímně řečeno jsme ho mohli čekat," řekl Ganus. "Pokud ruské sportovní úřady nedokážou předložit odpovědi, a já si ani neumím představit, jaké by ty odpovědi mohly být, předpokládám hodně přísné rozhodnutí," dodal.

Odpovědi na 31 otázek WADA nekonkretizoval ani ministr sportu Pavel Kolobkov. "S pomocí nezávislých ruských expertů na informační technologie jsme splnili všechny požadavky. Jsme připraveni na další spolupráci, aby tato situace byla rychle za námi," řekl Kolobkov.

WADA získala data z moskevské laboratoře po delších průtazích na začátku tohoto roku. Jejich přezkoumání ale naznačilo, že s nimi bylo manipulováno a části souborů byly smazány. Pokud WADA rozhodne, že jde o další ruský pokus o krytí dopingu, mohou následovat tvrdší sankce než v minulosti.

A to i vzhledem k tomu, že k manipulaci došlo v době, kdy byla data pod kontrolou státních úřadů. Prvním krokem nejspíš bude nová suspendace RUSADA.

"To bude znamenat významné restrikce pro sportovce, pro celou samosprávu sportu, omezení pořadatelství soutěží na ruském území," vypočítal Ganus. "Nejhorší je, že už to takhle trvá pět let a ještě dlouho to bude pokračovat," řekl. Dodal, že se současnou aférou nemá RUSADA nic společného, protože k zapečetěným datům v laboratoři neměla přístup.

Další sankce mohou skončit i vyloučením Ruska z olympijských her, zatím ale není jasné, jak by se k takovému postupu postavil Mezinárodní olympijský výbor.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy