Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
VK Lvi Praha - Cucine Lube Civitanova

Bez neoprenu padesát metrů hluboko. Vencl chystá ponor ve švýcarském jezeře

Jeden z rekordů už překonal, když pod ledem uplaval 81 metrů. Nyní si freediver David Vencl vymyslel další rekordní pokus. Jako první se chce bez neoprenu a na jeden nádech potopit do hloubky 50 metrů. Pokusí se o to za týden v zamrzlém jezeře Sils na jihu Švýcarska. 

Jiní potápěči bez přístrojů už takhle hluboko byli, ale v neoprenu. Vencl se o totéž pokusí v plavkách. V mrazivé vodě by měl strávit něco málo přes minutu a půl. Ponoří se do padesátimetrové hloubky jen s pomocí ploutve a vodicího lana.

"Udělat něco, co ještě nikdo nikdy neudělal, je výzva a ohromná motivace. Ať dělám cokoliv, vždy se chci zlepšovat a překonávat sám sebe. A tady jsem zvědavý, jestli v sobě najdu sílu a dokážu to," uvedl Vencl.

Jezero Sils nedaleko Svatého Mořice si pro tento rekordní pokus vybral, protože bylo potřeba najít jezero dostatečně hluboké a pevně zamrzlé. To Sils hluboké 71 metrů a ležící v nadmořské výšce 1800 metrů splňuje. Průzračná voda tohoto jezera by navíc měla umožnit natáčení pokusu podvodním dronem.

Vedle extrémně chladné vody a nedostatku kyslíku se bude muset Vencl vyrovnávat s tlakem vody, což je největší rozdíl ve srovnání s jeho rekordním plaváním pod ledem. A v ledové vodě je to velká výzva. "Pokud jste ve stresu, zatnou se vám automaticky svaly kolem ramen a krku a to zapříčiní, že nedokážete vyrovnávat tlak. A extrémní chlad i zkušeného freedivera může dostat do tak velkého stresu, že může mít s vyrovnáváním tlaku problém," uvedl Vencl.

Cítí se být připravený, ale zůstává pokorný. "Kdyby to přede mnou udělalo dvacet freediverů, kteří by se jen potopili do menší hloubky, asi bych k tomu přistupoval mnohem víc uvolněněji. V tomhle případě ale vůbec nevím, jestli to jde udělat. Neřekl bych, že mám strach, ale mám z toho respekt," dodal čtyřicetiletý freediver.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články