Je nám líto, video expirovalo.

Amatéři musí opět zapomenout na sport uvnitř, venku v maximálně šestičlenných skupinách

Páteční přechod na čtvrtý stupeň PES, o kterém rozhodla vláda, znamená opětovné uzavření vnitřních sportovišť a bazénů pro amatéry. Po bezmála dvouměsíčním "lockdownu" se přitom otevřely teprve 3. prosince. Omezení shromažďování na maximálně šest lidí navíc znemožňuje organizovaný trénink větších než šestičlenných skupin i venku.

Ilustrační foto
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

V praxi to znamená, že od pátku bude po krátkém uvolnění pro amatéry znovu povolen jen profesionální sport. Amatéři mohou sportovat víceméně jen individuálně venku. Zakázané jsou amatérské soutěže, ty profesionální jsou povoleny ve zvláštním režimu. Vyplývá to z matice opatření publikované na webu ministerstva zdravotnictví.

Vnitřní sportoviště a bazény nejsou mezi výjimkami, které na tiskové konferenci jmenovali vládní představitelé. V součtu s jarním uzavřením nemohli amatéři včetně dětí a mládeže letos plnohodnotně trénovat bezmála čtyři měsíce.

ČUS chce výjimku umožňující sportování amatérů uvnitř

Česká unie sportu (ČUS) se nechce smířit s rozhodnutím vlády a plánuje bojovat za výjimku umožňující sportování amatérů včetně dětí na vnitřních sportovištích. Největší sportovní spolek pošle dopis ministru zdravotnictví Janu Blatnému, premiéru Andreji Babišovi a Národní sportovní agentuře.

Sport podporuje imunitu a je prevencí proti obezitě, která je jedním z rizikových faktorů při onemocnění covidem-19, ale od jara při rozhodování vlády převažuje epidemiologické hledisko. Z tohoto pohledu je společná pohybová aktivita zejména na vnitřních sportovištích riziková podobně jako zpěv nebo pobyt a konzumace v restauracích. Proto je také ve školách v současné době zakázaný tělocvik.

Na umožnění pohybu zejména dětem dříve apelovala lékařská komise Českého olympijského výboru. Její předseda Pavel Kolář, odborník na pohybovou medicínu, poukázal na to, že právě v dětském věku se tvoří a upevňuje vztah k pohybu. Považuje za nezbytné, aby se vedle krátkodobého efektu zohledňovaly také dlouhodobé důsledky. "Nemůžeme nikdy vyhrát 100:0. Ty dopady nejsou vidět hned, ale budou za rok, za dva, za tři," řekl koncem listopadu.

Amatérský a rekreační sport se pak od 3. prosince uvolnil, ale při sportovních aktivitách uvnitř s rouškami. Teprve 7. prosince vláda povolila, že registrovaní amatéři budou moci trénovat a hrát bez roušek, pokud se budou pravidelně testovat. Při pravidelné přípravě by potřebovali testy co pět dní. To ale od pátku znovu platit nebude.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy