Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Nový Zéland - Itálie

Adamovská získala první české ženské zlato na SP ve sportovním lezení

České sportovní lezení už není jen Adam Ondra. Dvacetiletá Eliška Adamovská dokázala vyhrát závod v lezení na obtížnost v SP ve francouzském Brianconu. Po týdnu si navíc Martin Stráník připsal opět bronz. Na stejnou medaili dosáhl v úterý v Chamonix. Adamovská je první Češkou, jež dokázala závod SP vyhrát. Oběma závodníkům nahrálo, že nejlepší lezci již odcestovali na olympijské hry. 

Sportovní lezkyně Eliška Adamovská
zdroj: ČTK/ABACA autor: ABACA

Dvacetiletá Adamovská loni v listopadu v Moskvě získala bronz na mistrovství Evropy v olympijské kombinaci a stříbro v obtížnosti. Ve stejné disciplíně se dnes poprvé ve Světovém poháru dostala do finále a v něm všech sedm soupeřek předčila. Získala tak nejcennější medaili v kariéře.

"Vůbec tomu nemůžu uvěřit. Mám pocit, že je to sen," řekla rodačka z Havířova v přenosu světové federace IFSC z finále. Společně se Stráníkem se postarali v Brianconu o to, že po 18 letech mělo české sportovní lezení zastoupení ve finále mužů i žen na Světovém poháru v disciplíně obtížnost. Mezi muži dnes dominoval Ital Stefano Ghisolfi.

Je nám líto, video expirovalo.
Adamovská vyhrála SP v lezení na obtížnost v Brianconu

Zatímco Ondra patří dlouhodobě ke světové špičce a bude favoritem i olympijské premiéry v Tokiu, Stráník si v úterý v Chamonix zajistil poprvé v obtížnosti světovou medaili. Adamovská dnes navázala na zatím poslední finálovou účast Terezy Kysilkové z roku 2003.

SP ve sportovním lezení v Brianconu (Francie) - obtížnost:

Muži: 1. Ghisolfi (It.), 2. Fakirjanov (Rus.), 3. Stráník, ...v kvalifikaci 48. Volf, 63. Cink, 65. Vopat (všichni ČR).
Průběžné pořadí (po 4 z 6 závodů): 1. Ghisolfi 291, 2. Bailey (USA) 255, 3. Lehmann (Švýc.) 199, ...6. Stráník 158,87, 26. Ondra (ČR) 40.

Ženy: 1. Adamovská (ČR), 2. Grossmanová (USA), 3. Lukanová (Slovin.), ...v kvalifikaci 34. Smetanová, 55. Novotná (obě ČR).

Průběžné pořadí (po 4 z 6 závodů): 1. Grossmanová 231, 2. Rogoraová (It.) 223, 3. Lukanová 218, ...6. Adamovská 162, 55. Smetanová 1,62.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články