Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Uzávěrka dne

101. Primátorky ovládla osmiveslice Dukly se Synkem

Praha - Favorizovaná osmiveslice Dukly nenašla přemožitele ani při 101. pražských Primátorkách. Legendární veslařské závody na Vltavě nabídly opět hon na favorizovanou osmiveslici Dukly Praha, její posádka složená výhradně z reprezentačních veslařů letos dosáhla už na pětatřicáté vítězství v řadě. Jako veslovod vedl Duklu současný mistr světa a Evropy Ondřej Synek.

Posádka Dukly hází kormidelníka Oldřicha Hejdůška do vody po vítězství v závodě osmiveslic
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

O tom, že Dukla prodlouží na 101. ročníku svoji vítěznou sérii, která začala v roce 1980, nebylo pochyb už před startem. Adepty na vítězství totiž byly jen posádky, v nichž měla Dukla své zastoupení. Lodí číslo 1 byla právě osma se Synkem, který se do velké posádky posadil po sedmi letech.

"Užil jsem si to. Nikdo neudělal chybu, a tak jsme vyhráli," usmíval se v cíli spokojený Synek. Připsal si již sedmý triumf, neboť v předchozím desetiletí jezdil závod osmiveslic celkem pravidelně. Elitní posádka Dukly s šestapadesátiletým kormidelníkem Oldřichem Hejduškem, který si připsal 23. výhru, porazila druhou kombinovanou loď Slavie a Dukly o více než tři sekundy.

"Nebyl to ale lehký závod, všichni jeli docela dobře. Přece jen ale ten rozdíl byl malinko vidět a v závěru už jsme to dojížděli docela v pohodě. V zatáčce už jsme viděli, že jsme vepředu, a kontrolovali jsme si to," řekl Synek, se kterým ve vítězné posádce seděli Podrazil, Doleček, Pilc, Altman, Andrle, Štěrbák a Paroulek.

Dukla ovládla Primátorky po pětatřicáté za sebou, Synek momentálně nepředpokládá, že by se v Česku našla posádka, která by elitní domácí klub mohla porazit. "Je to dané systémem. Dukla je jediné profesionální veslařské centrum u nás. Pokud se systém nezmění, tak Primátorky jen tak nikdo jiný nevyhraje. Pokud znovu nepozvou super posádku ze zahraničí," uvedl Synek. Naposledy se o to pořadatelé pokusili v roce 2007, Dukla ale tehdy německé mistry světa přesto porazila.

Jedinou komplikací byla porucha techniky. Hejduškovi vypadl v průběhu závodu mikrofon a zadní část posádky neslyšela jeho pokyny. "Všichni jsme se to dozvěděli až v cíli, kdy nám kluci řekli, že nic neslyšeli. Jeli intuitivně a podle citu. Tři jsme slyšeli, ostatní ne," uvedl Synek.

V minulých letech se na Primátorkách účastnil závodu skifařů, teď se rozhodl zpestřit si přípravu a usedl do větší posádky. "Bylo to super, i z pohledu tréninku. Celou dobu jsme jeli dráhovou frekvenci 38 a na skifu jezdím 34. Dost mě to rozhýbalo. Kdyby se mi to podařilo přenést na skif, bylo by to jen dobře," dodal Synek.

Skif vyhrál v emocích Plocek

Absence dvojnásobného stříbrného olympijského medailisty v závodě skifů využil Michal Plocek, který ovládl doprovodný Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského. "Byl to pro mě hodně emotivní a těžký závod. Nevěděl jsem, jak na tom budu po psychické a fyzické stránce. Čekal jsem to horší, ale po zatáčce už jsem měl náskok. Pak jsem si to kontroloval a dojel jsem si na jistotu pro vítězství," řekl Plocek, kterému před dvěma týdny umřela maminka. "Chtěl jsem vyhrát pro ni a jsem rád, že se mi to podařilo," uvedl juniorský mistr světa a Evropy z roku 2012.

Mezi skifařkami chyběla odpočívající olympijská a evropská šampionka Miroslava Knapková, závod žen a juniorek o Stuhu Podolí při její neúčasti vyhrála Daniela Nacházelová. "Kdyby Mirka startovala, tak by se mi to nikdy nepodařilo. Jsem lehkovážná skifařka, což je neporovnatelné," uvedla Nacházelová, která měla jen čtyři soupeřky a jela rovnou finále. Většina veslařek totiž startovala v následném závodě osmiveslic. "Na jednu stranu mě to mrzí, ale na druhou stranu jsem ráda, že se holky zúčastnily. Vítězství není bez soupeřů," dodala Nacházelová.

101. Primátorky, veslařská regata v Praze:

Muži:

Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského):

1. Plocek (Dukla) 6:59,950, 2. Čabla (Přerov) 7:06,240, 3. Kapa (Smíchov) 7:08,240.

Osma (Primátorky):

1. Dukla (Paroulek, Andrle, Pilc, Altman, Podrazil, Doleček, Štěrba, Synek, korm. Hejdušek) 5:32,190, 2. Slavia/Dukla (Hollas, Bruncvík, Houska, Buzrla, Basl, Koloc, Melichar, Jirka, korm. Šuma) 5:35,860, 3. Dukla/Brno/ČVK Praha/Dukla/Mělník/Beroun (Běhal, Vondrák, Havlíček, Šágr, Řimák, Kedaj, Srna, Valsa, korm. Havel) 5:37,940.

Ženy:

Skif (O Stuhu Podolí):

1. Nacházelová (ČVK Praha) 8:09,220, 2. Ježková (Litoměřice) 8:23,350, 3. Neuhortová (Jindřichův Hradec) 8:41,820.

Osma:

1. Slavia (Šírerová, Nováková, L. Žabová, Stillerová, L. Antošová, D. Čvančarová, Bruncvíková, Kopecká, korm. Víchová) 6:30,060, 2. Smíchov/Olomouc (Čechová, Richterová, Kociánová, Ondráčková, Večeřová, Žižková, Malá, Halíková, korm. Hlaváčová) 6:39,180, 3. Švýcarsko/Slavia/Děčín/Bohemians (Strahlová, Matušíková, Zapletalová, A. Žabová, Fleissnerová, Langová, Rümmeleinová, Blumenthalová, korm. Wagnerová) 6:41,780.

Hlavní zprávy