Následuje
ODM 2020: Klávesové nástroje

Zimní olympiádu v roce 2018 uspořádá korejský Pchjongčchang

Durban (JAR) – Delegáti Mezinárodního olympijského výboru vybrali na zasedání v jihoafrickém Durbanu dějiště zimních olympijských her v roce 2018. Hned v prvním kole volby uspěl korejský Pchjongčchang, který porazil německý Mnichov a francouzské Annecy. Výsledek oznámil prezident MOV Jacques Rogge. O dějišti konání zimní olympiády rozhodovalo 96 členů MOV včetně českého zástupce Jana Železného.

Korejské středisko mělo už před volbou velké ambice, o pořadatelství olympijských her už se totiž ucházelo dvakrát. V roce 2010 však prohrálo s kanadským Vancouverem a olympijské hry v roce 2014 se nakonec uskuteční v ruské Soči. Proto byl Pchjongčchang před volbou favoritem, zvlášť když se zimní olympiáda v Asii naposledy konala v roce 1998 v japonském Naganu.

Tyto předpoklady se také při volbě potvrdily, Pchjongčchang získal potřebnou nadpoloviční většinu delegátů hned v prvním kole, což se naposledy povedlo v roce 1995 americkému Salt Lake City. Korejci získali 63 hlasů, pro Mnichov hlasovalo 25 delegátů a pro Annecy jen sedm.

"Vážení, zvolili jste hostitele zimních her," oznámil Rogge na zasedání členům MOV po prvním kole hlasování, ale na oficiální vyhlášení výsledku se pak muselo čekat hodinu. Až v 17:25 donesli původní obyvatelé Durbanu Roggemu obálku. "Dějištěm třiadvacátých zimních her bude Pchjongčchang," přečetl šéf olympijského výboru.

Korejskou kandidaturu dlouhodobě silně podporuje vláda a v Durbanu nechyběl prezident I Mjong-bak. Jeden z proslovů měla i olympijská vítězka v krasobruslení Kim Ju-na. "Každý den jsem si opakovala svůj text a teď jsem nadšená. Budu trénovat jako nikdy předtím," řekla vicemistryně světa. Korejci vložili do vybudování zimního střediska 1,4 miliardy dolarů - rychlovlak ze Soulu by měl do místa konání ZOH dojet za 68 minut.

Ohlasy na dějiště ZOH 2018:

Předseda ČOV Milan Jirásek si myslí, že při volbě zapůsobil "faktor soucítění". "Korejci kandidovali už potřetí v řadě, což byl asi hlavní důvod. Velice o to stáli, takže - přejme jim to," řekl Jirásek. "Pchjongčchang určitě všechno připraví včas, ale po sportovní i divácké stránce by ho Mnichov převýšil," mínil. 

Český zástupce v MOV Jan Železný podotkl, že korejský kandidát vyhrál přesvědčivě v prvním kole - to prý hovoří za vše. Díky třetí kandidatuře už měli některé postupy vyzkoušené. Zkušeností mají dost a já osobně moc rád vzpomínám na olympiádu v Soulu, která byla výborně připravená," podotkl Železný, který v Soulu v roce 1988 obsadil druhé místo.

Biatlonistku Veroniku Vítkovou potěšilo, že zimní olympijské hry v roce 2018 uspořádá Pchjongčchang, česká biatlonistka totiž v Koreji prožila v roce 2009 úspěšnou premiéru na MS, kde skončila pátá a desátá: "Říkala jsem si, že by bylo dobré, kdyby to tam bylo, a ono to vyšlo." 

Snowboardistka Eva Samková očekává skvělou organizaci olympiády. "Korejci jsou ze všeho nadšení a bude to fakt perfektní," řekla dvojnásobná juniorská mistryně světa, i když z letošního února nemá dobrou zkušenost. Korejský závod Světového poháru byl kvůli nebezpečné trati s neodpovídajícími parametry odvolán. 

Krasobruslař Michal Březina preferoval korejské středisko už před volbou: "Koreu bych preferoval, protože je tam krasobruslení hrozně populární jako například v Japonsku. A osobně bych se tam rád podíval," řekl serveru sport.cz.

Korejská radost
zdroj: AP Photo
Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy