Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Zlatá Evropská liga mužů 2024

Už jen Česko. Olympijský výbor schválil přechod k názvu Czechia

Je rozhodnuto. Česká republika bude nově na sportovní scéně vystupovat pod jednoslovným názvem Czechia. Český olympijský výbor požádá ten mezinárodní, aby nový název zapsal do sportovní databáze. Tam nahradí dosud užívané pojmenování Czech Republic. Krok schválil výkonný výbor ČOV.

zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

"Navazujeme na postup ministerstva zahraničí, které tuto změnu provedlo již na půdě OSN či NATO. Tento název přijala na mezinárodní úrovni přirozeně i řada dalších organizací a je to logické vyústění i ve sportu. V našem případě se pro tuto změnu vyslovila naprostá většina olympijských sportů," uvedl místopředseda ČOV pro mezinárodní vztahy Roman Kumpošt.

Změna názvu v databázi, z níž se vychází při tvorbě sportovních výsledků, by neměla trvat dlouho. "Jedná se o formální krok, který je možné realizovat během pár týdnů," dodal Kumpošt.

Na dubnové konferenci postupný přechod na jednoslovný název podpořili funkcionáři z různých sportovních svazů. Například basketbal, hokej a fotbal už začaly jednoslovný název Česko používat.

Pod názvem Česko, případně jeho anglickým ekvivalentem Czechia, by mohla česká výprava vystupovat už na OH 2024 v Paříži.

Změna názvu ale pro sportovní svazy přináší také náklady na nové vybavení pro národní týmy napříč věkovými kategoriemi. Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser v dubnu počítal s dvouletým přechodným obdobím. Napříč sportovním prostředím by podle jeho tehdejšího vyjádření mohl jednoslovný název národních týmů začít fungovat v olympijském cyklu mezi Paříží 2024 a Los Angeles 2028.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články