Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Forum Bez frází Barbory Černoškové

Ukrajina se bouří proti snahám MOV zrušit zákaz startů Rusů a Bělorusů

Snahy Mezinárodního olympijského výboru o zrušení zákazu startů ruských a běloruských reprezentantů v mezinárodních soutěžích vyvolaly nesouhlasnou reakci z Ukrajiny. Ostře se proti tomu ohradili prezident Volodymyr Zelenskyj i jeho poradce Mychajlo Podoljak. Ukrajinský výbor v krajní mezi navrhuje i bojkot Her v Paříži, ten čeští představitelé nepodporují.

Rusko s pomocí Běloruska před rokem napadlo Ukrajinu, na což většina sportovních organizací po doporučení MOV reagovala vyloučením reprezentantů obou zemí z mezinárodních soutěží. Šéf MOV Thomas Bach ale v poslední době opakovaně uvedl, že výbor usiluje o zrušení zákazu.

Podle předsedy ČOV Jiřího Kejvala však za stávající situace start ruských a běloruských sportovců na olympiádě nepřipadá v úvahu. "Budeme projednávat tři základní podmínky, které by teoreticky sportovcům povolovaly na olympiádě sportovat. První, že se kvalifikují. Z bezpečnostních důvodů ale mimo Evropu, tedy v Asii. Druhá varianta by byla, že se budou odpovídat veškerým pravidlům podle antidopingového řádu a podle Mezinárodní antidopingové organizace. A třetí varianta je ta, že nebudou aktivně podporovat válku na Ukrajině," prozradil Kejval.

Na ukrajinské straně se možný návrat ruských a běloruských sportovců nesetkal s velkým pochopením a tamní olympijský výbor svolal na 3. února valnou hromadu. Na ní bude řešit, jestli kvůli postoji MOV bude bojkotovat olympijské hry v Paříži v roce 2024. "Předseda ukrajinského výboru nám poslal dopis, ve kterém jako mezní odpověď zmiňuje i bojkot," potvrzuje možnou variantu Kejval.

Češi však bojkot jako krajní mezi neplánují. "Jsme připravení pro jakákoliv řešení, až na bojkot. Jednak máme palčivou zkušenost z roku 1984, kdy komunistický režim zničil kariéru spoustě sportovců, a zadruhé nechápeme, proč by čeští sportovci měli pykat za to, že Rusové bojují na Ukrajině," dodal předseda ČOV.

Podoljak přidal, že MOV zjevně "nesmrdí krvavé ruské peníze". "MOV podporuje válku, vraždění a ničení. S radostí sledují ruské řádění, a ještě jim dají možnost, jak genocidu a další zabíjení propagovat," napsal na Twitteru.

"Peníze, na kterých je krev Ukrajinců, panu Bachovi zjevně nesmrdí a Rusko si za ně kupuje pokrytectví MOV," přidal Podoljak.

Stranou nezůstal ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který během víkendu opakovaně vyzval MOV, aby zákaz nerušilo. "Až skončí ruská agrese a teror, tak teprve potom se můžeme bavit o účasti Rusů na olympijských hrách," prohlásil.

MOV se proti takovým vyjádřením ohradil. "MOV tyto i další pomlouvačné výroky co nejdůrazněji odmítá. Nemohou sloužit jako základ pro jakoukoli konstruktivní diskusi," uvedl v prohlášení pro agenturu Reuters.

Plošný zákaz by ale podle Rady OSN pro lidská práva znamenal diskriminaci mezinárodního práva. Proto si olympionici vzali příklad z Her v Barceloně z roku 1992, kdy se válčilo v Jugoslávii, a snaží se vyjednat podobné podmínky.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články