Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklistika 2024

Olympijské hry v Tokiu skončily. Štafetu přebírá Paříž

Dobojováno. Přes 11 tisíc sportovců z více než dvou set zemí předvedlo své schopnosti, rozdáno bylo rekordních 339 medailových sad v 33 sportech. Při slavnostním ceremoniálu Hry obvyklou formulí uzavřel prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Vlajkonošem české výpravy byl stříbrný oštěpař Jakub Vadlejch. Za tři roky se vrcholná sportovní událost uskuteční v Paříži. 

Arigato: Děkuji. Tokio se loučí s olympijskými hrami
zdroj: Reuters

"Byla to pro mě obrovská čest. Nikdy mě nenapadlo, že ponesu na olympiádě českou vlajku. Byl jsem připravený na to, že to bude zdlouhavé, ale nakonec mi čekání docela uteklo. Rozhodně to pro mě byl nezapomenutelný zážitek," řekl Vadlejch.

Po hudební a světelné show převzali poslední medaile letošních Her nejrychlejší maratonkyně a maratonci, kteří kvůli přijatelnějšímu počasí závodili stejně jako účastníci chodeckých soutěží v Sapporu. Na počest Peres Jepchirchirové a Eliuda Kipchogeho tak dvakrát zazněla keňská hymna.

Tradičně se představili také noví členové komise sportovců MOV, do které byli zvoleni španělský basketbalista Pau Gasol, italská plavkyně Federica Pellegriniová, polská závodnice na horských kolech Maja Wloszczowská a japonský šermíř Juki Óta. Jejich mandát potrvá až do olympijských her 2028 v Los Angeles.

Součástí ceremoniálu byly i záběry z Paříže. Francouzská metropole oslavila formální převzetí pořadatelství OH slavností na Trocadéru, rozvinutí obří vlajky s emblémem příštích her z Eiffelovy věže ale bylo k vidění jen ze záznamu ze sobotní generálky. Dnes slavnostní vyvěšení 5800 metrů čtverečních velké zástavy znemožnilo počasí se silným větrem. Přímo v Tokiu převzala olympijskou vlajku pařížská starostka Anne Hidalgová.

Česká výprava díky zisku čtyř zlatých, čtyř stříbrných a tří bronzových medailí zažila nejúspěšnější letní hry v samostatné historii. Lepší bilanci mělo bývalé Československo naposledy v roce 1968 v Mexiku.

Nejúspěšnější výpravou byli s 39 zlatými medailemi Američané, o jeden titul méně získala Čína a třetí skončilo domácí Japonsko. Český tým byl v medailovém pořadí osmnáctý.

Hry se měly původně uskutečnit už loni, kvůli pandemii koronaviru je ale MOV o rok odložil. Většina disciplín se ale kvůli obavám z šíření covidu-19 odehrála před prázdnými tribunami. Diváci v hledišti chybějí i při závěrečném ceremoniálu.

Tokio je pátým městem po Paříži, Londýnu, Los Angeles a Aténách, které letní olympijské hry hostilo podruhé. Největší sportovní akce se do japonské metropole vrátila po 57 letech.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články