Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Stříbrný debut na olympiádě. Rohan nestačil jen na Savšeka

Premiérový start na olympijských hrách z říše snů. Ve finále singlkanoistů se Lukáš Rohan sice nevyvaroval jednoho "šťouchu" na čtvrté brance, ale přesto je se skvělým časem 101,96 sekundy stříbrný. Navázal tak na stříbro z mistrovství Evropy v pražské Troji minulý rok a zajistil první cenný kov pro českou výpravu. Rohana porazil fenomenální jízdou pouze zkušený Slovinec Benjamin Savšek, bronz bere Sideris Tasiadis z Německa.

Lukáš Rohan získal na OH v Tokiu stříbro
zdroj: Reuters autor: YARA NARDI

Rohan postoupil do finále čtvrtým časem ze semifinále. V závěrečném vystoupení sice nezopakoval čistou jízdu, i s dvousekundovou penalizací při průjezdu čtvrtou brankou si ale připsal největší úspěch v kariéře. Vítěz červnového Světového poháru v Praze zaostal za Savšekem o 3,71 sekundy.

"Je to naprosto neskutečné. Jsem strašně spokojený s tou finálovou jízdou, byla to má životní jízda. Fakt mi to vyšlo, mrzí mě úplně malinkatý šťouch. Věděl jsem o něm, ale nakoplo mě to. Jel jsem dál, vůbec jsem nezpanikařil a jsem moc rád, jak to dopadlo," rozplýval se Rohan. Vítěz červnového Světového poháru v Praze zaostal za Savšekem o 3,71 sekundy.

Rodák z Mělníka se bezprostředně po projetí cíle zařadil na druhé místo a musel čekat, zda se na medailových pozicích udrží. Nejlepší trojice ze semifinále ale na své předešlé výkony nenavázala. Španěl Ander Elosegi skončil s jedním dotekem osmý, Australan Daniel Watkins dokonce devátý a nedařilo se ani ve druhé části závodu nejrychlejšímu Martinu Thomasovi z Francie, který nakonec obsadil páté místo.

Rohan ziskem stříbrné medaile navázal na svého otce a trenéra Jiřího, který byl druhý na olympijských hrách v Barceloně 1992 a Atlantě 1996 na deblkanoi společně s Miroslavem Šimkem. Potěšil ho. "Musím říct, že jsem spokojený. Moc často to neříkám. Myslím si, že se mu to opravdu povedlo, vyšlo mu to," radoval se Rohan starší.

Čtyřiatřicetiletý zlatý Slovinec Savšek postoupil ze semifinále sice s pátým nejlepším časem, ale nejlepší jízdou singlkanoistů na kanálu v Kasai Rinkai Parku nastavil přilíš vysokou laťku pro soupeře. Ani čistá jízda by Rohanovi o 1,71 sekundy nestačila na zlatého medailistu.

Savšek skončil na předchozích Hrách v Riu de Janeiro šestý, o dvě pozice hůře dojel v Londýně v roce 2012. "Pokaždé jsem cílil vysoko, ale nikdy se mi to ve finále nepovedlo," řekl po dnešním úspěchu. Oproti minulým olympiádám se více soustředil na poslední jízdu. "Doufal jsem, že to zvládnu čistě, a jsem velmi rád, že jsem tentokrát udržel koncentraci od začátku do konce," doplnil.

Na triumf byl Savšek pyšný i proto, že Slovinsko získalo první olympijské zlato ve slalomu kanoistů. Nevěděl ale, jakým způsobem ho oslaví. "Možná budu muset být trochu potichu, protože mého spolubydlícího čeká závod. Možná to oslavím někde jinde," dodal.

Vodní slalom:

Muži:

C1: 1. Savšek (Slovin.) 98,25 (0 trest sekund), 2. Rohan (ČR) -3,71 (2), 3. Tasiadis (Něm.) -5,45 (0), 4. Burgess (Brit.) -5,61 (0), 5. Thomas (Fr.) -6,73 (0), 6. Beňuš (SR) -7,35 (2), 7. Lokken (USA) -7,83 (2), 8. Elosegi (Šp.) -8,34 (2), 9. Watkins (Austr.) -9,93 (2).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články