Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej v 10 minutách

Žili jsme v nejbohatším období, říká Kostelecký. Bál se, že olympijské hry zruší úplně

Jeden z nejzkušenějších českých olympioniků, střelec David Kostelecký, měl jet v létě už na své šesté hry. Pojede, ale bude to až léto příští. Je každopádně hlavně rád, že se největší sportovní akce bude vůbec konat. "Měl jsem špatný pocit, aby se nestalo, že bude olympiáda zrušena úplně," přiznal ve Studiu ČT sport. Tento i další rozhovory najdete nově také v audio verzi v aplikacích Spotify a dalších pod účtem Pořady ČT sport. Přidejte si nás.

Sport
zdroj: ČT4

Kostelecký startoval na svých prvních OH v Atlantě už v roce 1996. Od té doby nebyl v české výpravě pouze jednou, v Athénách 2004.

Letos ovšem do Tokia vyrazit měl s jasnou vidinou zisku cenného kovu. Nakonec se tak stane kvůli odložení her až za rok.

"Prvotní je to, že olympijské hry budou. Takhle se na to musíme dívat. Problémy s přesunem si vůbec nedokážeme představit," připomíná Kostelecký organizační souvislosti, které s novým termínem OH nastávají.

Je mu jasné, že se výpadek tréninku někde projevit musí, bude tomu tak ale u všech sportovců. "Mám zprávy, že v naší disciplíně netrénuje nikdo. Kdybych vytáhl zbraň v domě nebo na zahradě, sousedi by mi to asi neodpustili," vtipkuje.

Je nám líto, video expirovalo.
Studio ČT sport

Odložení se tak snaží brát pozitivně. "Dostali jsme nařízení, že momentálně jsou všechna sportoviště uzavřena, takže to respektujeme. Tím, že bude olympiáda za rok, tak věříme, že to doženeme."

Evropská kvalifikace, kterou měla v létě hostit Plzeň, byla zrušena, mistrovství Evropy posunuli organizátoři prozatím na září. "A jestli vůbec bude, protože je ve Francii," přemítá olympijský vítěz z Pekingu ve střelbě na trap.

"Takže teď je to tak, že ani není na co trénovat. Uvidíme, jak dlouho budou zavřené hranice. Jako střelci nemusíme být v panice, že netrénujeme," dodává.

David Kostelecký
zdroj: Reuters autor: Edgard Garrido

Svou situaci vnímá jako specifickou. Ve vrcholovém sportu se pohybuje téměř třicet let. "Začal jsem kariéru v roce 1992, kdy jsem byl poprvé na mistrovství Evropy, a od té doby jsem se nezastavil," říká.

Má tak nyní alespoň čas být s rodinou.

"To jsem si vždycky přál, i když za tuhle situaci rád nejsem. Využiju to k tomu, abych si dělal svoje věci, ale jsou to takové prázdné dny. Člověk pořád přemýšlí, kdy začne trénovat a soutěžit. Bylo to tak celý život. Jeli jsme od závodu k závodu, a to teď není. Je to úplně nová situace."

Je mu jasné, že ubyde i přísunu financí do sportu. "Stoprocentně se to změní, peníze půjdou na důležitější věci," je přesvědčen Kostelcký, který je jinak finančně zajištěn od Dukly.

Sport
zdroj: ČT4

"Mám i přípravu od Českého olympijského výboru, takže přípravu do Tokia to neovlivní. Na druhou stranu jsme žili v nejbohatším období, kdy do toho šlo peněz dost," myslí si čtyřiačtyřicetiletý dvojnásobný mistr Evropy a vítěz loňských Evropských her v Baku.

Celkově je proto rád, že se přesunutých olympijských her bude moci vůbec zúčastnit.

"Musíme být rádi za to, co je. Beru to jako nejpozitivnější zprávu," tvrdí Kostelecký, vedle něhož má zatím v Tokiu jistotu účasti dalších šest českých sportovních střelců.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články