Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP v bobech Altenberg (monobob)

Zemřel Jacques Rogge. Olympijský výbor vedl dvanáct let

Světové olympijské hnutí ztratilo výraznou postavu. Ve věku 79 let zemřel bývalý předseda MOV Jacques Rogge. Někdejší belgický jachtař a ortoped vedl výbor v letech 2001 až 2013, poté byl jeho čestným předsedou.

Jacques Rogge
zdroj: Getty Images

Rogge se stal osmým mužem v čele olympijské organizace v červenci 2001, kdy po 21 letech vystřídal Španěla Juana Antonia Samaranche. O osm let později post obhájil, v září 2013 jej nahradil Němec Thomas Bach.

"Jacques především miloval sport a být mezi sportovci. Tuhle vášeň přenášel na všechny, kdo ho znali. Jeho zápal pro sport byl nakažlivý," uvedl v prohlášení Bach. "Bude se na něj vzpomínat především jako na propagátora mládežnického sportu a zakladatele olympijských her mládeže," dodal.

Rogge se jako sportovec třikrát zúčastnil olympijských soutěží v jachtingu, v němž byl i mistrem světa, reprezentoval také v ragby. Po ukončení aktivní kariéry působil v čelných funkcích Belgického olympijského výboru, jehož byl v letech 1989 až 1992 předsedou. Vedl taktéž Asociaci evropských olympijských výborů.

Členem MOV byl od roku 1991, o sedm let později se dostal do výkonného výboru. Po zvolení předsedou v roce 2001 označil za svou prioritu boj proti dopingu a korupci a také proti gigantismu a okázalosti olympiád.

MOV uvedl, že na Roggeovu počest bude olympijská vlajka v sídle organizace v Lausanne na pět dnů spuštěna na půl žerdi.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy