Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Svatohorský Downtown

Účast v Tokiu je pro Joglovou vyvrcholením tříleté cesty

Klikatá cesta vedla ke kvalifikaci na letní olmypijské hry v Tokiu pro atletku Marcelu Joglovou. Během tří let se vypracovala z fitness trenérky v profesionálku a v Tokiu bude jednou ze tří Češek na startu maratonu. 

Marcela Joglová
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

"Je to možná hloupé říct, kariéru ještě nekončím, ale olympiáda je zakončení cesty, kterou jsem započala. A je vrcholem, u kterého nebylo stoprocentní, že se splní, a splnil se. Jsem uspokojená, je to pro mě zadostiučinění," řekla třiatřicetiletá Joglová.

Její příběh může být pro mnohé inspirací. Živila se jako barmanka, au-pair, pracovala u klatovské záchranky a jako fitness trenérka. Postupně se stala profesionálkou, od loňského února se zlepšila v maratonu o osm minut a olympijský limit splnila v dubnu časem 2:28:16.

Je ráda, že může být pro lidi příkladem, a zároveň čerpá energii i z jejich ohlasů. "Zpětné reakce mě motivují, abych pokračovala. Cítím, že odezva je tak silná, že to je pro mě hnací motor a prospívá mi," podotkla s úsměvem a dodala, že i při tréninku v Itálii ji krajané poznávají a zdraví.

V životě zkusila mnohé a v běhání se našla, jak sama říká. "Proto jsem do toho šla. Nevěděla jsem, kam se sebou," uvedla dvacátá maratonkyně z předloňského MS v Kataru.

A právě v Dauhá bylo horko a vlhko a stejné podmínky mají panovat i při olympijském maratonu. "Sice se říká, že mám ráda extrémy, ale to jen podle toho jednoho závodu. Určitě je nevyhledávám, ale beru věci, jak jsou. Bude to náročné a psychicky se připravuju," řekla.

Svěřenkyně trenéra Jana Pernici se nyní vrátí na přípravu do Livigna, kde nabíhá kilometry a bude ladit formu do 20. července. O šest dnů později vyrazí směr Japonsko. "Na tři dny na aklimatizaci do Kóči a poté už se přesuneme do Sappora," řekla Joglová.

Na startu maratonu bude 7. srpna stát společně s krajankami Evou Vrabcovou Nývltovou a Terezou Hrochovou. Olympijský limit splnily dokonce čtyři Češky, ale běžet můžou jen tři. "Holky mě drží v napětí, že nemůžu povolit a musím makat. Rivalita nás žene kupředu," řekla Joglová. Na olympijské trati poběží každá za sebe. "Prostě to bude závod," konstatovala.

Olympiádou skončí jedna etapa, nikoli další úsilí Joglové. Trenér jí předpovídá časy okolo 2:27 až 2:26 a manažer dojednává na podzim maraton v New Yorku. "A chci se pokusit za tři roky dostat do Paříže," řekla s myšlenkami na příští olympijské hry ve francouzské metropoli.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články