Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BK Mladá Boleslav - Bílí Tygři Liberec

Špotáková si umí představit kvůli Tokiu pokračování kariéry: Rozhodně to teď není trápení

Kvůli hrám v Tokiu se po druhém porodu vracela k atletice a letos chtěla končit. Nyní ale dvojnásobná olympijská šampionka Barbora Špotáková zřejmě změní plány. Umí si představit, že bude závodit ještě další rok a v Tokiu by startovala už jako čtyřicetiletá oštěpařka.

Barbora Špotáková
zdroj: ČTK/ZUMA/ autor: Slavek Ruta

Vývoj pandemie koronaviru, která ochromila celý svět, si bezprecedentní rozhodnutí vynutil. "V souvislostech a okolnostech, které se nyní dějí, je to pochopitelný krok a jednoznačně zdravotní hledisko všech lidí na planetě je důležitější než olympijské hry, takže to považuji za správné rozhodnutí," řekla Špotáková.

Doufala v posun olympijských her na září nebo říjen, ale verdikt Mezinárodního olympijského výboru a pořadatelů respektuje. "Přijde mi to takto nejrozumnější. Strach a obavy, nejistota z dalšího vývoje situace jsou celosvětové a uskutečnitelné by to nebylo," uznala světová rekordmanka.

Věří, že jí i pro posunutou olympiádu vydrží motivace. "Uvidím na podzim a věřím, že přijde. Já jsem optimistka, ale v této chvíli není správná doba. Nicméně mám mladého trenéra, spolupráce funguje velmi dobře a rozhodně to není žádné trápení, že bych dřela do krve a těšila se, až skončím. Je to příjemná spolupráce, a tak si dovedu pokračování do dalšího roku představit," přemítala Špotáková, která před sezonou odešla od dlouholetého kouče Rudolfa Černého k Janu Tylčemu, bývalému trenérovi koulaře Tomáše Staňka.

Je nám líto, video expirovalo.
Sportovci odložení Her v Tokiu chápou. Zdraví je priorita, říká Špotáková

Z přípravy na olympiádu měla dobrý pocit. Tu hlavní část absolvovala ještě před opatřeními proti šíření koronaviru a ani současný nouzový stav ji příliš neomezuje. "Pro trénink mám spoustu věcí doma, tento týden jsem měla lehčí trénink a jede se hodně podle plánu. Dukla je zavřená, s trenérem jsme ale v kontaktu na dálku a funguje to. Ta hlavní příprava na sezonu byla hotová, takže já s tréninkem problém nemám ani v těchto podmínkách v této chvíli. Trénuji doma a popřípadě budu běhat venku v lese či na zahradě," popisovala.

Věří, že alespoň na domácí půdě formu bude moci prodat. "Stále věřím, že sezona v České republice začne, že budou v létě nějaké mítinky alespoň u nás. Situace je pro všechny nová a může se ledacos měnit a podle toho budeme stavět trénink. Upravujeme ho ze dne na den," uvažovala.

Omezenou možnost vycházení i uzavřené školy snáší docela dobře. "Máme zahradu a také na ní hřiště. Máme možnost být na zahradě. Janek je v první třídě, učím se s ním, ale problém mi to nedělá, naopak si to užíváme. Jsme jako rodina více spolu a z tohoto pohledu je to fajn. Takže já se mám v rámci možností, které jsou, dobře," vyprávěla.

Vyjádřila podporu všem, kteří jsou v mnohem obtížnější situaci. "Velmi dobře si uvědomuji, že lidé mají daleko větší problémy, než mám já jako sportovec. Moc všem přeji, aby to zvládli, aby v sobě našli sílu a hledali nové možnosti, které jim tato situace nabízí, nepodléhali pesimismu. Držím všem palce, aby je víra neopouštěla. Proti mnohým ostatním jsou mé problémy jako sportovce naprosto malicherné," vzkázala trojnásobná mistryně světa.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy