Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej den poté

Dost bylo čekání. Poslední tři týdny byly nervózní, říká odhodlaný Dostál

Nekonečné čekání je u konce. Kajakář Josef Dostál hladce zvládl rozjížďku a v úterý ho již čeká semifinále a jak sám věří i finálový boj o jeden z cenných kovů. K útoku na zlato potřebuje zvládnout dva kilometrové závody a vyrovnat se s náročnými podmínkami, které na kanálu v Tokiu panují. 

Josef Dostál
zdroj: REUTERS

Dlouhé týdny čekání bez rozptýlení jsou pryč a kajakář Josef Dostál na olympijském kanálu v Tokiu hladce prošel rozjížďkou. V úterý ho čeká semifinále a po něm očekávané finále, v kterém touží zaútočit na zlato. V horkém počasí se český závodník snaží chladit a před bojem o medaile plánuje i ledový bazén.

Úvodní soutěžní jízdu v kanálu Sea Forest Waterway si Dostál jistě pohlídal. "Jsem především rád, že už začaly závody. Poslední tři týdny v Japonsku byly dost nervózní. Člověk nemá moc co dělat, jak se odreagovat. Je v karanténě, nikam nesmí, to je na palici. Přemýšlí o závodech, proč mu to nejde na tréninku, jestli za to můžou vlny, nebo jsou to jen výmluvy. Jsem velmi rád, že je rozjížďka už za mnou. Zkusil jsem si trať, i když ne naplno, a prošel závodem," řekl.

Odreagování během aklimatizačního soustředění

S parťákem Radkem Šloufem, s kterým pojede na deblkajaku, absolvovali před cestou do Tokia aklimatizační soustředění v Susaki. Během karantény mohli jen na vodu a alespoň čtyřikrát se Dostál vypravil na oblíbené ryby. "Zaplať pánbůh za to. Na dvě hodiny jsem měl co dělat," těšilo stříbrného a bronzového medailistu z Ria de Janeiro.

Zprvu chytil pouze jedovatou rybu fugu. "Bez speciální přípravy se nedá jíst. Rybáři ji vzali, nekompromisně s ní švihli o palubu, aby ji zabili, protože je to invazivní druh. A hodili ji zpátky do moře. Ani jsme ji nemohli sníst," popisoval Dostál, ale nakonec se dočkal i lepšího úlovku. "Nachytali jsme další ryby a něco snědli. Eliška Vondrová, kuchařka a překladatelka, která je tam s námi, nám je špičkově uvařila. Tím byla ukojena moje lovecká vášeň," usmál se.

Na kanálu fouká vítr zprava, někdy proti a někdy do zad. "Vítr zprava budou mít všichni stejný, protože ta dráha je posunutá do levé části závodiště. Ale je to regulérní," řekl. Velké vlny v dosavadním tréninku Dostál nezažil, ale veslaři by o nich mohli vyprávět. "Což pro těžké lidi bývá dost nevýhoda. Doufejme, že budou podmínky nejregulérnější," konstatoval.

V tréninku si vyzkoušel, jaké to je jet po sobě v horku a vysoké vlhkosti několik jízd. "Nejhorší je to po dojetí. Nejvíc jsem se vedrem trápil, když jsme jezdili nějaké vytrvalosti, kde má člověk krátkou pauzu a jede víc úseků za sebou. To jsem úplně vařil," uvedl. Dával si proto delší pauzy. "Byl jsem z toho nesvůj. Ale jeden úsek naplno, to člověku ani nedojde, že je mu vedro."

Snaží se ochlazovat za pomoci ručníků naložených v ledu. Nebo se poleje donesenou vodou. "A je mi dobře," řekl Dostál. O jeho komfort se stará početný tým v čele s trenérem Karlem Leštinou. "Přes konzultanta Jerzyho Dziadkowiece, fyzio, morální podporu ségry (Anny) a Pavla Davídka. Tohle je bezvadný," pochvaloval si mistr světa na olympijské trati z roku 2014.

Ze dvou závodů za den nemá obavy. Už přišel na to, co jeho tělo potřebuje. "I před rozhovorem jsem byl v ledovém bazénku, který je dobrý, že se člověk zchladí a vydrží to déle než minutu. Asi je to návod, co udělat po tom semifinále, snad před tím finále."

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy