V šachu

Obhájci zlata na úvod házenkářského turnaje zničili Japonce

Dánové na olympijských hrách v Tokiu v prvním utkání deklasovali Japonsko 47:30. Už po prvním poločase vedli úřadující mistři světa a zlatí medailisté z Ria 2016 o jedenáct gólů a do konce zápasu statistiky ještě vylepšili. Po devíti brankách nasázeli do sítě domácího výběru Jacob Holm a Magnus Saugstrup.

Magnus Saugstrup v utkání s Japonskem
zdroj: ČTK/AP autor: Sergei Grits

Mnohem více práce měli poražení finalisté z letošního lednového MS Švédové, kteří také ve skupině B porazili Bahrajn těsně 32:31. Vítězný gól vstřelil 52 sekund před koncem Albin Lagergren a výhru následně Seveřanům zachránil brankář Andreas Palicka, který chytil Muhamadu Ahmadovi sedmičku.

"Hráli agresivně s vysokou obranou, kterou normálně v Evropě tolik nevidíme, takže je pro nás těžké si na to na jeden zápas zvyknout. Je dobré, že jsme vstřelili 32 gólů, ale 31 jsme inkasovali. Bahrajnu patří uznání, odvedli dobrou práci v obraně i útoku," řekl švédský křídelní hráč Hampus Wanne.

O další těsný výsledek se postarali mistři Evropy Španělé, kteří zdolali 28:27 Němce. Jediné dnešní vítězství mimoevropských týmů se zrodilo zásluhou černého koně turnaje Egypta, který porazil 37:31 Portugalsko.

Dvojnásobní olympijští šampioni Francouzi přetlačili 33:27 Argentinu. K výhře stříbrných medailistů z Ria pomohl i střídající sedmatřicetiletý Nikola Karabatic, jenž se vrátil po sedmiměsíční pauze způsobené zraněním kolena. Norové prohrávali v prvním poločase s Brazílií, ale nakonec dosáhli na vítězství 27:24, první pod pěti kruhy od roku 1972.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu: Házená - muži:

Skupina A: Norsko - Brazílie 27:24 (12:13), Francie - Argentina 33:27 (12:10), Německo - Španělsko 27:28 (13:12).

Skupina B: Švédsko - Bahrajn 32:31 (16:18), Portugalsko - Egypt 31:37 (15:15), Dánsko - Japonsko 47:30 (25:14).