Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Kiesenhoferová po zlatém úniku: Jsem šťastná, že jsem se nebála

Neskutečný příběh sepsala Anna Kiesenhoferová na olympijské trati silničního závodu žen pod horou Fuji. Třicetiletá Rakušanka, která od roku 2018 nezávodí za žádnou profesionální stáj, zaskočila všechny favoritky a pro zlato si dojela po celém dni v úniku. Časem 3:52:45 porazila na 137 kilometrech stříbrnou Annemiek van Vleutenovou o minutu a čtvrt.

Anna Kiesenhoferová se zlatou medailí ze silničního závodu
zdroj: ČTK/AP autor: Christophe Ena

Kiesenhoferová má za sebou vskutku neobvyklou cestu na olympijský trůn. Původně se věnovala triatlonu a duatlonu. Kvůli zdravotním potížím však musela omezit běh. Od roku 2014 se začala soustředit výhradně na cyklistiku. Později se v Gironě přidala k amatérskému cyklistickému týmu, profesionální kontrakt měla až na rok 2017 se stájí Lotto Soudal Ladies.

Další kroky vzhůru ale nepřišly, kariéra Rakušanky nabrala zcela opačný směr. Po sérii nedokončených závodů utnula sezonu již koncem dubna a protože na rok 2018 smlouvu neměla, dala si od kola pauzu. Následující sezonu se vrátila a jako amatérka získala rakouský double v silničním závodě a časovce. Na mistrovství světa pak dojela v souboji s chronometrem dvacátá.

Domácí tituly z časovky přidala loni i letos, přesto odjížděla do Japonska bez profi smlouvy. Po velkém vítězství bude nejspíš všechno jinak. "Pořád tomu nemohu uvěřit. Je to neskutečný pocit. Ještě ve chvíli, kdy jsem projížděla cílem, jsem tomu nemohla uvěřit. Ptala jsem se sama sebe, jestli už je to konec, nebo zda musím jet ještě dál," popsala Kiesenhoferová.

"Děkuji všem, kteří ve mě věří byli jste mojí motivací v těžkých časech. A stejně tak díky i těm, kteří o mně pochybovali  stejně velkou motivací pro mě bylo dokázat, že se mýlíte," uvedla.

O taktice pro závod měla jasno. "Plánovala jsem útočit hned od začátku a byla jsem ráda, že jsem se dostala dopředu. Věděla jsem, že nebude jisté, že se tam dostanu, protože nejsem zrovna dobrá v jízdě v pelotonu," přiznala Kiesenhoferová. "Samozřejmě jsem neplánovala, že vyhraju, ale chtěla jsem na silnici nechat všechno," dodala.

Podle toho také závod odjela. "Jsem šťastná, že jsem se zbytečně moc nebála a šla jsem si pro to. Ať jsme spolupracovaly v té odjeté skupině méně nebo více, bylo rozhodně dobré, že tam ta skupina byla," uvedla.

"Viděla jsem, že jsem v ní nejsilnější a že je tam výstup nahoru před dlouhým sjezdem. Ve sjezdu jsem naopak vážně dobrá. Získala jsem při něm nějaký čas k dobru a pak už to bylo do cíle něco jako časovka," dodala Kiesenhoferová.

Nová olympijská vítězka najde uplatnění i mimo svět cyklistiky. Poté, co studovala na Technické univerzitě ve Vídni i na univerzitě v Cambridge, dokončila v Katalánsku v roce 2016 doktorát z matematiky. V současné době pracuje na univerzitě v Lausanne a kombinuje výzkum s výukou.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články