Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
HMS Skotsko 2024

Nadvládu kubánských boxerů v Tokiu podtrhl Cruz

Andy Cruz se stal olympijským vítězem v kategorii do 63 kg, a podtrhl tak nadvládu Kubánců v tokijském ringu. Čtvrté zlato pro výpravu vybojoval dvojnásobný světový šampion lehké váhy v repríze finále předloňského mistrovství světa v Jekatěrinburgu a opět porazil Američana Keyshawna Davise, tentokrát 4:1 na body.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih závěrečných boxerských soutěží

Kubánští boxeři ovládli v Tokiu polovinu finálových duelů a o jedno zlato vylepšili bilanci z předchozích Her v Riu de Janeiro. Tradiční boxerská velmoc si spravila také chuť po posledním MS, kde byl právě Cruz jediným zlatým medailistou.

"Na olympiádu jsme se my, Kubánci, připravovali doopravdy tvrdě, navzdory situaci na Kubě a ve světě s covidem. Měli jsme tu velmi dobrou tréninkovou základnu a všechno se nám to sešlo. Jsme v boxerské komunitě sehraná rodina. To všechno jsme proměnili v úspěch v Tokiu," řekl Cruz.

Naproti tomu nejúspěšnější tým ze šampionátu v Jekatěrinburgu a minulé olympiády v Riu Uzbekistán se v Japonsku dočkal jediné medaile až v úplně posledním duelu turnaje, ve kterém se králem supertěžké váhy nad 91 kg stal Bachodir Jalolov. Sedmadvacetiletý aktuální mistr světa porazil 5:0 Richarda Torreze z USA.

"Pořád mám pocit, že je to jen sen. Každý chce vyhrát olympiádu a já o tom také snil už jako dítě," radoval se Jalolov. "Do Tokia jsme přijeli s dobrým týmem, ale bohužel ruce (rozhodčí při vyhlášení na konci soubojů) nezvedali. Věřím, že v Paříži znovu navážeme na naše úspěchy, kterých jsme dosáhli v roce 2016," dodal.

Američané coby nejúspěšnější boxerský národ v olympijské historii zůstali mezi muži už na čtvrté olympiádě za sebou bez zlaté medaile. Strávit museli tři finálové porážky. Letos navíc na rozdíl od předchozích dvou her od přijetí do programu nemají titul ani mezi ženami. Se třemi stříbry a jedním bronzem nicméně co do počtu medailí zažili nejpovedenější hry od Sydney 2000. "Bojovali jsme srdcem a celkově si myslím, že jako tým pomalu vracíme box do USA. Je mi líto, že jsem nebyl tím, kdo to (čekání na zlato) ukončí," řekl Torrez.

Kromě Kubánců měly ostatní země v mužském turnaji v Tokiu vždy maximálně jednoho šampiona. Spolu s ženskými kategoriemi se nicméně alespoň ze dvou zlatých medailí mohla radovat britská výprava. Na triumf Galala Yafaie v muší váze navázala v nejtěžší ženské třídě aktuální mistryně světa Lauren Priceová. Ve finále váhy do 75 kg sedmadvacetiletá Velšanka suverénně porazila svoji předchůdkyni na světovém trůnu a obhájkyni olympijského bronzu Li Čchien z Číny.

"I když už jsem vyhrála mistrovství světa, Evropské hry (v Minsku 2019), znovu mě to naprosto dostalo. Musím říct, že tohle je vrchol všeho, co jsem v kariéře dosud dokázala," řekla trojnásobná bronzová medailistka z mistrovství Evropy a bývalá fotbalová reprezentantka. "Vždycky jsem si říkala, že kdyby mi box nešel, můžu se k fotbalu kdykoliv vrátit. Ale něco na tom je, když je člověk v ringu sám," řekla Priceová, jež je také mistryní světa v kickboxu.

V dalším souboji posledních dvou mistryň světa ovládla Irka Kellie Ann Harringtonová kategorii do 60 kg. Šampionka z roku 2018 porazila rovněž jednomyslným verdiktem rozhodčích Beatriz Ferreiraovou z Brazílie, která kralovala předloňskému MS v Ulan-Ude. Jednatřicetiletá vlajkonoška irské výpravy při slavnostním zahájení napodobila krajanku Katie Taylorovou, která se stala olympijskou vítězkou při premiéře ženského boxu pod pěti kruhy v Londýně 2012.

Box:

Muži:

Do 63 kg:

Finále: Cruz (Kuba) - Davis (USA) 4:1.

Konečné pořadí: 1. Cruz, 2. Davis, 3. Bačkov (Arm.) a Garside (Austr.), 5. De Oliveira (Braz.), Mamedov (Rus.), Safiullin (Kaz.) a Abduraimov (Uzb.).

Nad 91 kg:

Finále: Jalolov (Uzb.) - Torrez (USA) 5:0.

Konečné pořadí: 1. Jalolov (Uzb.), 2. Torrez (USA), 3. Clarke (Brit.) a Kunkubajev (Kaz.), 5. Kumar (Indie), Pero (Kuba) a Verjasov (Rus.). Aliev (Fr.) byl diskvalifikován za nesportovní chování.

Ženy:

Do 60 kg:

Finále: Harringtonová (Ir.) - Ferreiraová (Braz.) 5:0.

Konečné pořadí: 1. Harringtonová, 2. Ferreiraová, 3. Potkonenová (Fin.) a Sísondíová (Thaj.), 5. Chalífová (Alž.), Kodirovová (Uzb.), Duboisová (Brit.) a Yildizová (Tur.).

Do 75 kg:

Finále: Priceová (Brit.) - Li Čchien (Čína) 5:0.

Konečné pořadí: 1. Priceová, 2. Li Čchien, 3. Fontijnová (Niz.) a Magomedalijevová (Rus.), 5. Thibeaultová (Kan.), Raniová (Indie), Gramaneová (Mos.) a Bylonová (Pan.).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články