Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklistika 2024

Američanky nepřipustily pochybnosti, v základní skupině neprohrály

Americké basketbalistky si na olympijském turnaji poradily s Francií 93:82 a základní skupinou prošly bez porážky. Výběr USA usiluje o sedmé zlato v řadě. Od zařazení basketbalu žen do olympijského programu v roce 1976 v základní skupině ještě nikdy neprohrály. 

Je nám líto, video expirovalo.
Americké basketbalistky uspěly ve skupině i proti Francouzkám

Ve čtvrtfinále se Američanky na základě losu střetnou s Austrálií, která je porazila v přípravném duelu v Las Vegas před olympiádou. Další čtvrtfinálové dvojice tvoří Španělsko s Francií, Čína se Srbskem a Belgie s Japonskem.

Domácí hráčky si zajistily spolu s USA přímý postup do čtvrtfinále z druhého místa po vítězství 102:83 nad Nigérií. Mezi osm nejlepších týmů postoupily i francouzské vicemistryně Evropy, protože po přijatelné porážce od favoritek turnaje měly lepší skóre než třetí tým skupiny A Kanada. Mohly si dovolit prohrát maximálně o 14 bodů a v závěru se o požadovaný výsledek strachovaly, ačkoliv ještě v úvodu poslední čtvrtiny vedly 72:71.

"Ony jsou nejlepší hráčky na světě. Bylo pro nás důležité zůstat s nimi v kontaktu a cokoliv jim nějak zkomplikovat," řekla autorka deseti francouzských bodů Gabby Williamsová. "Vítězství nebyla nutnost, ale my chceme vždycky vyhrát. Šlo o to naladit se na čtvrtfinále," konstatovala za americký výběr nejužitečnější hráčka posledního mistrovství světa Breanna Stewartová, jež v zápase zaznamenala 17 bodů a po sedmi doskocích a asistencích.

Kanaďanky, které skončily za Španělskem a Srbskem, nakonec do čtvrtfinále nepostoupily, protože tabulku třetích týmů ovládla po vítězství 96:69 nad Portorikem Austrálie. Vicemistryně světa potřebovaly k jistotě postupu vyhrát o 25 bodů a na požadovaný rozdíl se dostaly třemi body v poslední půlminutě. Pivotka Marianna Toloová k tomu přispěla 26 body a 17 doskoky. "Když člověk ví před zápasem, že musí vyhrát o 25, pořád to tam někde vzadu je. Není to malé číslo," konstatovala Jenna O’Heaová, autorka 15 bodů.

Skupinu C vyhrály Číňanky po vítězství v duelu neporažených týmů nad Belgií 74:62. Hvězda evropského týmu Emma Meessemanová, jež se 24 body s převahou ovládla střeleckou statistiku zápasu, tentokrát neměla takovou podporu. "Věděly jsme, že to bude fyzicky náročný zápas, a třicet minut jsme ukazovaly, že jsme dobře připraveny. Nevím proč, ale ve čtvrté části jsme trochu odpadly. Možná tam byl ten psychický aspekt, že jsme měly jistý postup," uvedla křídelnice čtvrtého týmu z posledního mistrovství světa Meessemanová.

Ženy:

Skupina B:

Nigérie - Japonsko 83:102 (22:30, 38:51,57:84), Francie - USA 82:93 (22:19, 44:50, 67:71).

Skupina C:

Čína - Belgie 74:62 (17:21, 38:37, 59:52), Austrálie - Portoriko 96:69 (22:24, 45:44, 68:52).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články