Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS 2021 Česko

Splněný sen, shodli se basketbalisté po příletu z Tokia, kde dělali atmosféru medailistům

Část basketbalového týmu je doma a přiletěla s nadšením z olympijské zkušenosti. S kapitánem Tomášem Satoranským, ale bez Jana Veselého, Ondřeje Balvína, Patrika Audy, Blakea Schilba nebo trenéra Ronena Ginzburga dorazili dnes ráno reprezentanti do Prahy. Přestože se jim nepodařilo postoupit kvůli horšímu skóre do čtvrtfinále, brali účast pod pěti kruhy za vysněnou zkušenost. Vyhlíží proto i příští rok a evropský šampionát, kde budou nejen v roli spolupořadatele, ale také spolufavorita.

Tomáš Satoranský a Patrik Auda
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

"Myslím, že tahle olympiáda byla pro náš sport neuvěřitelnou zkušeností. Cílili jsme náš vrchol na příští rok a domácí mistrovství Evropy, ale to, že se nám podařilo zúčastnit takové akce, pro nás byla třešnička na dortu a splněný sen," uvedl po návratu Satoranský.

"Bohužel se nám nepodařilo postoupit ze skupiny, což byl náš cíl, ale ta kvalita, s níž jsme se později setkali, byla už pro náš tým mnohem vyšší. Zvláště USA a Francie jsou podle mě adepti na medaile a nebudu překvapený, když budou hrát finále," řekl reprezentační kapitán.

Čeští basketbalisté se na olympijské hry probojovali poprvé v samostatné historii a od poslední československé účasti po 41 letech. Na úvod porazili Írán 84:78, avšak po prohrách s Francií o 20 bodů a s Američany o 35 bodů postoupili místo nich ze třetích příček ostatních skupin Německo a Argentina.

"Poslední zápasy s Francií a USA jsme nehráli špatně, ale projevila se jejich zkušenost, kvalita a široký kádr. Proti Íránu to bylo také dobré, jen jsme si v závěru nechali vzít náš náskok a to pak asi ovlivnilo vývoj skupiny v náš neprospěch. Díváme se na to ale pozitivně a víme, že ty výkony proti silným týmům nebyly špatné," uvedl David Jelínek.

Trenér Ginzburg měl podle něj po turnaji pro celý tým slova chvály. "Po té prohře s USA jsme věděli, že to nedopadne, a bylo nám to samozřejmě líto. Když ale kouč turnaj shrnul, byl rád, řekl, že jsme v něm odváděli dobré výkony," řekl Jelínek.

Vedle vrcholných zápasů si basketbalisté užili i život v olympijské vesnici, kde mohli potkávat jiné sportovce. V paměti jim zůstane také vítání zlatých olympioniků judisty Lukáše Krpálka nebo vodního slalomáře Jiřího Prskavce. Kvůli čekání na zlatého kajakáře odložili o dvacet minut odjezd na vlastní trénink.

"V tu chvíli to nebylo tak důležité a chtěli jsme mu udělat hezkou atmosféru a nechat ostatní domy slyšet, že Česko má medaili. Můžeme být hrdí na to, kolik medailí se nám podařilo už vybojovat a my jako týmový sport jsme byli hodně slyšet," usmál se Satoranský. "Lukáše Krpálka znám sice z Folimanky, ale tím, jak jsme ho vítali nonstop asi dvacet minut, to mi utkví v paměti," prozradil Ondřej Sehnal.

Po historické účasti na olympijských hrách čeští basketbalisté vyhlíží mistrovství Evropy, Praha bude příští rok v září hostit jednu ze základních skupin. V ní narazí na Srbsko, Polsko, Finsko, Izrael a Nizozemsko.

"Měl by to být vrchol pro tuhle generaci basketbalistů. Budeme ale v jiné pozici a jako papíroví favorité, což nám v posledních letech moc nevyhovovalo a musíme se s tím naučit pracovat. Doufám, že nám ale tyhle akce jako olympiáda nebo mistrovství světa pomohou. Širší veřejnost už o nás začíná mluvit a najednou se všichni zajímají vedle fotbalu a hokeje také o basket. Věřím, že to vydrží, nebudou žádné restrikce, podaří se nám zaplnit halu a bude skvělý vrchol se skvělým rozloučením pro tuhle generaci," přál si Satoranský.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy