Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Šéf ČUS chce kompenzaci pro sportovce, kterým covid zabránil v účasti na OH

K náhradě škody sportovcům, kteří kvůli nákaze covidem-19 a karanténě přišli o start na olympijských hrách v Tokiu vyzvala Český olympijský výbor Česká unie sportu. Její šéf to uvedl v dopise, jenž poslal předsedovi ČOV Jiřímu Kejvalovi. Reagoval tak na šíření koronaviru v části české výpravy cestující do Japonska charterovým letem. Pro sportovce žádá také omluvu, finanční náhradu by podle Jansty měly obdržet i sportovní svazy.

"Sportovci a svazy si zaslouží odškodnění za zmařenou přípravu, musí se jim dostat řádné hmotné, morální satisfakce a omluvy. Očekávám od vedení výkonného výboru ČOV, respektive od Tebe jako jediného statutárního zástupce, jasné stanovisko," citovala ČUS z dopisu v tiskové zprávě.

Jansta konstatoval, že po mnoholeté přípravě, řádné nominaci a nutnosti kompromisů ve sportovním i osobním životě je nemožnost účastnit se olympiády pro sportovce obrovskou osobní a profesní tragédií s dalekosáhlými následky.

"Zároveň se stejnou měrou dotýká také jejich trenérů nebo realizačních týmů. Pro některé svazy to znamená, že příští tři roky budou mít do výpočtu státní dotace započteno z olympijských her nulová umístění," uvedl předseda ČUS.

Je nám líto, video expirovalo.
Jansta chce kompenzace a omluvu od ČOV

ČOV se v prohlášení ohradil s tím, že se od začátku postavil k situaci čelem. "V nejbližších dnech – ihned po návratu do Česka – chceme pokračovat v řešení na osobní úrovni, a to přímo s dotčenými sportovci a příslušnými sportovními svazy, neboť to jsou osoby a instituce, se kterými má ČOV podepsané smlouvy," uvedl.

"České unie sportu se tyto smluvní vztahy netýkají a dopis – rozeslaný současně médiím v době, kdy jeho adresát teprve cestuje z Japonska – považujeme pouze za součást osobního boje předsedy ČUS Miroslava Jansty vůči Českému olympijskému výboru," dodal.

Kvůli nákaze koronavirem nemohli v Tokiu nastoupit do soutěží beachvolejbalistka Markéta Nausch Sluková, stolní tenista Pavel Širuček a cyklista Michal Schlegel. Další plážový volejbalista Ondřej Perušič zasáhl do olympijského turnaje s Davidem Schweinerem opožděně a po kontumaci prvního zápasu vypadli po základní skupině. Všichni cestovali do dějiště her leteckým speciálem stejně jako lékař Vlastimil Voráček, u kterého se po příletu do Tokia objevil první pozitivní test, a zbývající nakažený pasažér Simon Nausch, trenér beachvolejbalistek a manžel Slukové.

ČOV čelí ostré kritice za organizaci charterového letu. Ve vlastní vyšetřovací zprávě uznal, že se po celou dobu letu nedodržovala důsledně hygienická opatření, jako je nošení roušek, ale systémové pochybení odmítl.

Vyšetřování ale ještě neskončilo a Kejval o víkendu v dějišti olympiády Tokiu ujistil, že se kauza bude dál řešit. V úterý uspořádá ČOV na toto téma tiskovou konferenci. Případem se zabývá i pražská hygiena.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články