Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cape Epic 2021

Schilb: Byla čest reprezentovat Česko na olympiádě, nemůžu chtít víc

Obzvlášť výjimečný byl zápas proti Spojeným státům americkým pro basketbalistu Blakea Schilba, který se v USA narodil, ale nastoupil v českém dresu. Reprezentovat na olympijských hrách novou domovinu, kde se oženil a usadil, pro něj byla čest. Jestli v tom bude pokračovat i příští rok na domácím mistrovství Evropy, zatím sedmatřicetiletý hráč neví.

Blake Schilb v souboji s Kevinem Durantem
zdroj: USA Today Sports autor: Kareem Elgazzar

Hrát proti Spojeným státům americkým je pro Schilba mimořádnou událostí. "Když jsem vyrůstal, pořád jsem sledoval americký tým, všichni na světě ho sledovali. A když mám možnost proti němu hrát, tak ho chci i porazit, i když jsou nejlepší na světě. Dodává to další energii a snahu se předvést," řekl.

Na začátku zápasu zámořský tým trápil, především díky jeho jedenácti bodům Češi úvodní čtvrtinu vyhráli.

"Možná mě Američané podcenili. Podívali se na soupisku a viděli, že tomhle klukovi je 37 let. Možná na to nebyli připraveni. Ale náš tým má srdce a sebedůvěru. Nebylo přímo v našem plánu, že se budu dostávat ke střelám, to vyplynulo ze hry. Máme v týmu dobrou chemii, snažíme se vytvářet co nejlepší střelecké pozice," komentoval český křídelník úvodní desetiminutovku.

Ve druhé čtvrtině ale zámořský celek otočil skóre a po změně stran už naprosto dominoval. "Určitě přidali na intenzitě. V první půlce jsme se dostávali i k lehčím střelám, ve druhé půli už u nás byli, létali po hřišti, zachytávali naše nahrávky. A běhali, nám se nedařilo je zastavit. Zkoušeli jsme různé systémy, zónu i osobní obranu, ale vždycky našli způsob, jak se dostat ke střelám," přiblížil Schilb, proč měl zápas dva odlišné poločasy.

Kvůli vysoké porážce se Češi s olympijským turnajem loučí. Bez ohledu na výsledkový nezdar považuje Schilb olympijskou zkušenost za skvělou.

"Myslím, že si z toho dokážeme vzít hodně. Velké zkušenosti, které většina lidí za život nezíská. Věřím, že někteří kluci se i díky těmto zkušenostem dokážou v kariéře posunout dál. Je čest reprezentovat Česko na olympiádě v basketbalu a nechat tam všechno. Nemůžu chtít víc," svěřil se.

Za rok v září bude Česko spolupořadatelem mistrovství Evropy. Jestli se znovu bude moci spoléhat na veterána s americkými kořeny, není jasné. "Rozhodnu se se svojí rodinou. Musíme se domluvit, co bude nejlepší," dodal Schilb.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy