Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklistika 2024

Ragbisté Fidži porazili ve finále Nový Zéland a obhájili zlato

Olympijští vítězové v sedmičkovém ragby zůstávají stejní. Reprezentanti Fidži, kteří triumfovali už na předešlých OH v Riu de Janeiro, v Tokiu porazili ve finále Nový Zéland 27:12. Bronzové medaile si veze domů Argentina. Ragbisté se tak postarali o druhou olympijskou medaili pro malý ostrovní stát z jižního Pacifiku v historii.

Je nám líto, video expirovalo.
Ragbisté Fidži porazili v Tokiu Nový Zéland a obhájili olympijské zlato

Olympijskému úspěchu obětovali pět měsíců, které strávili v kuse na uzavřených soustředěních, aby se vyvarovali nákazy koronavirem. "Byli jsme pět měsíců od rodin, přitom já mám děti, takže to pro mě bylo obtížné. Málem jsem z kempu utekl. Ale kouč mě dovlekl zpátky, dal nás dohromady a makali jsme dál," ocenil kapitán Jerry Tuwai roli velšského trenéra Garetha Babera.

Před pěti lety vyhlásili na Fidži po vítězství ragbistů státní svátek, členové týmu obdrželi státní vyznamenání a jejich portréty se ocitly na bankovkách a mincích. Tuwai očekává, že i tentokrát budou oslavy veliké.

"Pro všechny je to velká věc. Doma je asi pořádně rušno. Lidi zapomenou na pandemii a budou slavit. Je to něco mimořádného, ale ani zlatá medaile nemůže nahradit lidský život," prohlásil kapitán zlatého týmu.

Fidžijci ve finále hraném ve třicetistupňovém vedru položili tři pětky v prvním poločase a vedli 19:12. Když Asaeli Tuivuaka položil další pětku dvě minuty před koncem druhé části, bylo jasné, že třídenní turnaj bude mít stejného vítěze jako před pěti lety.

Pro Nový Zéland znamená stříbro výrazné vylepšení výsledku z Ria, kde velmoc tradičního ragby s patnácti hráči obsadila v této zrychlené variantě páté místo. V duelu o bronz porazila Argentina 17:12 finalisty z roku 2016 Brity.

Ragby slavilo v Riu olympijský návrat po 92 letech, do roku 1924 se hrála pod pěti kruhy klasická varianta. Po senzačním triumfu ragbistů vyhlásila tehdy vláda na Fidži státní svátek a centrální banka vytiskla speciální sedmidolarové bankovky.

Ragby:

Muži:

Finále: Fidži - Nový Zéland 27:12 (19:12),

o 3. místo: Argentina - Británie 17:12 (12:5),

o 5. místo: USA - JAR 7:28 (7:14),

o 7. místo: Kanada - Austrálie 7:26 (7:12),

o 9. místo: Keňa - Irsko 22:0 (7:0),

o 11. místo: Japonsko - Korea 31:19 (19:12).

Semifinále: Nový Zéland - Británie 29:7 (14:7), Fidži - Argentina 26:14 (12:14),

o 5. až 8. místo: USA - Kanada 21:14 (7:7), JAR - Austrálie 22:19 (17:0),

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články