Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

Prskavec zazářil na kanálu a má zlato

Jiří Prskavec je olympijským vítězem. Český kajakář ovládl po semifinále také finále vodních slalomářů, když na japonském kanále neměl konkurenci. Druhého Jakuba Grigara porazil o více než tři vteřiny. Prskavec ještě vylepšil své bronzové umístění z olympiády v Riu a slaví zlatý úspěch. 

"Startovat z posledního místa a ustát to, to je vrchol mojí kariéry. Tlak je obrovský. Nahoře mi to navíc nevyšlo," líčil v cíli zlatý Prskavec. "Věděl jsem o té chybce, ale dokázal jsem změnit plán a reagovat na to. To je ta připravenost a mistrovství, chcete-li," dodal.

Druhého Jakuba Grigara ze Slovenska porazil Prskavec o více než tři sekundy a suverénně splnil roli hlavního favorita závodu. Třetí skončil Němec Hannes Aigner. Prskavec získal v Tokiu pro Česko druhou zlatou medaili po střelci Jiřím Liptákovi a celkově pátý cenný kov. Na kanále Kasai se mezi trojici nejlepších prosadil i stříbrný kanoista Lukáš Rohan.

Prskavec postoupil do závěrečných bojů o titul z prvního místa. S tlakem se vyrovnal a na druhém mezičase měl náskok více než čtyři sekundy na v té chvíli vedoucího Grigara. "Poslední metry už byly krásné, to už by dojel i poslední žák. Ale vůbec jsem nečekal, že ten čas bude tak rychlý, až v posledních metrech jsem se (na něj) koukl," popisoval.

V závěrečné části oproti čtyřiadvacetiletému Slovákovi lehce ztratil, ale přesto měl v cíli propastný náskok 3,22 sekundy. Svoji poslední jízdu v Tokiu zajel v nejrychlejším čase dne 91,63. "Teď se strašně těším domů na děti. Čeká mě čas s rodinou a pauza od pádlování," usmál se v cíli zlatý medailista.

Štěstím zářil i Grigar, který dosud na velkých závodech vybojoval jen stříbro v hlídkách na MS před šesti lety. Mezi jednotlivci byl ve světové konkurenci nejlépe desátý, na mistrovství Evropy osmý, ale minule v Riu skončil pátý. "Ani jako malý jsem si nikdy nedovedl představit, že budu jednou stát na stupních vítězů se stříbrnou medailí. Je to odměna za všechnu tu dřinu," řekl čtyřiadvacetiletý kajakář slovenským médiím. "Po dojezdu jsem nevěděl, jestli z toho bude medaile. Je to vodní slalom a za mnou jely ještě tři lodě. A bylo z toho stříbro," radoval se.

Jiří Prskavec
zdroj: ČTK/PA autor: Danny Lawson

Už semifinále proběhlo ideálně

Prskavec vyhrál už semifinálové jízdy, a to přesto, že měl na trati jeden šťouch. "Doufal jsem, že mě ještě někdo porazí, protože jsem nechtěl jet poslední. Na druhou stranu je to trošku sen, dát to z poslední pozice," řekl Prskavec České televizi. Úřadující mistr světa i Evropy zajel o 3,57 sekundy nejrychlejší čas, o dvě sekundy z náskoku jej připravil "šťouch" na brance číslo 21.

"Byl strašně malinký. Věděl jsem o něm, ale nebyl jsem si jistý, jestli je už zahrnutý v čase, takže jsem to musel tlačit do cíle. Jinak bych (závěr) asi trošičku vypustil," uvedl.

"Čas bez ťuku by byl hodně rychlý a myslím si, že by byl medailový. Někdo ale může ulítnout. Ani já jsem to tam nerval. Myslím si, že vítězný čas bude výše, ale na medaili by měl stačit," dodal Prskavec. Už v semifinále nečekaně skončil Ital Giovanni de Genaro, který byl v kvalifikaci druhý. Nyní ale dostal na kanále Kasai čtyři trestné sekundy a obsadil 14. místo.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články