Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Česko

Předseda MOV Bach: Žádný plán B neexistuje, připravíme bezpečné a úspěšné Hry

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach opět ujistil, že se olympijské hry v Tokiu letos v létě uskuteční. Žádný plán B pro největší sportovní akci světa, která loni musela být odložena kvůli pandemii koronaviru, podle něj neexistuje. Zhruba půl roku před plánovaným zahájením OH reagoval šéf světového olympijského hnutí na sílící obavy, že pokračující šíření covidu-19 neumožní uspořádat Hry ani letos.

Olympijská pochodeň
zdroj: Reuters

Bach podpořil japonskou vládu a organizační výbor, které trvají na tom, že se navzdory pandemii s olympijskými hrami počítá a přípravy pokračují. Jisté je, že Hry budou vypadat jinak než obvykle. Pořadatelé plánují masivní testování, pomoci by mohla vakcína, která ale nebude pro účastníky povinná. Zřejmě bude omezený pobyt sportovců v olympijské vesnici. Otázkou je přítomnost diváků v ochozech.

Olympijské hry zahrnují minimálně 15 tisíc sportovců a dalšího nezbytného doprovodu z celého světa. S touto výzvou se MOV i Japonci hodlají vypořádat. "V této chvíli nemáme důvod nevěřit, že olympijské hry v Tokiu začnou 23. července na Olympijském stadionu. Proto neexistuje žádný plán B a proto jsme naprosto oddaní tomu, abychom připravili bezpečné a úspěšné Hry," uvedl Bach.

Loňský vývoj ale ukázal, že zvrat může přijít rychle. Před rokem byl 12. března zapálen v Řecku olympijský oheň a Japonci i MOV ujišťovali, že Hry se uskuteční. Čím dál častěji se ale ozývaly nesouhlasné hlasy ze strany sportovců, Kanaďané odmítli poslat svůj tým a proti olympiádě se postavila i japonská veřejnost. MOV a pořadatelé proto 24. března 2020 oznámili, že se Hry uskuteční až v roce 2021.

Letos je proti OH zatím především japonská veřejnost, v posledním průzkumu se 80 procent respondentů vyjádřilo proti jejich konání letos v létě.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy