Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Pozitivní test má i Nausch Sluková a v Tokiu si nezahraje. Šéf zastupující agentury zkritizoval ČOV

Očekávaný fatální scénář se naplnil. Plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková je třetí z českých sportovců na olympijských hrách v Tokiu s pozitivním testem na koronavirus. Znamená to, že česká dvojice s Barborou Hermannovou na turnaji nebude startovat.

Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Nausch Sluková musí na deset dnů do izolace, do turnaje měla s Hermannovou vstoupit v sobotu. "Převažuje obrovské zklamání. Vím, že se dějou ve světě výrazně horší věci, ale popravdě, v našem sportovním mikrosvětě, v kterém jsme teď žily a žijeme, je pro mě strašně smutné, že jsme musely s Bárou ukončit naši cestu do Tokia a v Tokiu, které mělo být vrcholem, takovýmhle způsobem," řekla Nausch Sluková.

Jako první se onemocnění covid-19 objevilo hned po sobotním příletu speciálu z pražských Kbel do Japonska u lékaře Vlastimila Voráčka, ortopeda tenisových týmů, kterého nominoval Český tenisový svaz. V izolaci je i plážový volejbalista Ondřej Perušič, u něhož nákazu odhalily v neděli každodenní testy v olympijské vesnici. Třetím pozitivním byl Simon Nausch, manžel Nausch Slukové a trenér českého páru. Ve středu přišel o start ve stolním tenisu Pavel Širuček.

Nausch Sluková a Hermannová byly od doby Nauschova pozitivního testu v samoizolaci na pokoji v olympijské vesnici. "Posledních pět šest dnů bylo opravdu psychicky hodně náročných," řekla Nausch Sluková. Za posledních čtyřiadvacet hodin podle svých slov podstoupila až osm testů. "Některé vyšly pozitivně, některé byly ambivalentní a něco bylo negativní. Nakonec jsem bohužel obdržela definitivní verdikt, který je pozitivní," popsala.

Je nám líto, video expirovalo.
Lukšů: "Covidový let" by měl prošetřovat i někdo nezainteresovaný

Informaci o nákaze Nausch Slukové zveřejnila agentura zastupující hráčku Sport Invest a její šéf David Trávníček nezastíral rozladění z událostí v české výpravě. "Jsem ohromně zklamaný ze situace celého týmu, jehož pětileté úsilí a dřina nyní vyzněly do prázdna. Je pro mě absolutně nepochopitelné, jakým způsobem k samotné nákaze došlo. Celý beachvolejbalový tým udělal v minulém roce spoustu kroků, aby se nákaze vyhnul. Dařilo se to za cenu omezení, ústupků a kompromisů ve sportovní přípravě i osobním životě," řekl Trávníček.

"Neskutečně podceněná logistika cesty sportovců do Tokia je v našich očích čistým amatérismem, selhání toho, kdo měl na starosti výpravu charterového letu, ne lidí na palubě. V letu z 16. července pod organizační hlavičkou Českého olympijského výboru očividně neexistovala jakákoliv standardní protiepidemická opatření na letišti i během letu samotného. V praxi má ČOV vedle ochrany olympijské symboliky jediný úkol – dostat zdravé sportovce na místo konání olympiády, kde mají zúročit letité snažení a dostat možnost hrdě reprezentovat svou zemi. Místo toho vznikla situace, ve které vedle mnoha zničených sportovních snů bere za své také dobrá mezinárodní pověst českého sportu jako celku," dodal Trávníček v prohlášení.

Nausch Sluková měla hrát na třetí olympiádě a odkládala kvůli Tokiu založení rodiny. V Londýně 2012 byly s Kristýnou Hoidarovou Kolocovou páté, v Riu de Janeiro hrály s Hermannovou a po bojích ve skupině vypadly v předkole play-off.

Zdroj
ČTK, Sport Invest

Hlavní zprávy

Nejčtenější články