Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2020

Posunutá olympiáda se ČOV prodraží, ale Doktor věří, že do Tokia poletí přes sto českých sportovců

Posunutí olympijských her na příští rok bude stát Český olympijský výbor zhruba o patnáct až dvacet milionů korun víc. Celková částka půjde do miliard dolarů, z čehož většinu pokryjí pořadatelé Her. Nicméně změna termínu přípravy jen odsunula i prodloužila a pandemie přidala na významu zdravotnímu zabezpečnení. "S doktorem Jiřím Neumannem celou dobu tu situaci monitorujeme. Tohle řešíme před každými Hrami, i když v tuhle chvíli daleko intenzivněji a připravujeme se na všechny možné varianty," řekl na tiskové konferenci sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

Martin Doktor
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Českým nadějím olympijský výbor pomáhá nejen přímo na Hrách, ale i v přípravě na ně. Poskytuje jim centrální servisní služby, pro které má k dispozici přední české odborníky například na spánkologii, aklimatizaci, prevenci zranění, výživu, mentální trénink nebo psychologii. "Máme také speciální centrum zrakového tréninku. To jsme nově zařadili na popud například střelce Davida Kosteleckého," doplnil Doktor.

Všechna místa, která sportovci pro sebe nebo pro svou zemi vybojovali před odložením olympijských her, zůstávají platná. Aktuálně je tak rozděleno 57 procent kvót. Česká výprava má nyní devět sportovců na jméno a celkově 41 získaných kvót. "Věřím, že se co největšímu počtu sportovců ještě podaří kvalifikační bariéry prolomit, i když v některých sportech je to čím dál těžší. Věříme, že se dostaneme přes sto sportovců. Přeji si, aby nakonec dopadli basketbalisté, tím by se rozrostl celý olympijský tým," přemítal Doktor.

Jednotlivé mezinárodní federace už zveřejnily upravená kvalifikační kritéria. Někde je o postoupivších takřka nebo úplně jasno, což se týká třeba pozemního hokeje nebo dráhové a silniční cyklistiky. Jinde, jako například v atletice, je vzhledem k nerovným podmínkám aktuálně olympijská kvalifikace pozastavená. "Je to u každého sportu jiné, nejlépe to vědí svazy a samotní sportovci," poznamenal Doktor.

Připomněl, že odložení olympijských her bylo pro některé sportovce dobrou zprávou. Například pro bronzovou maratonkyni z předloňského ME Evu Vrabcovou Nývltovou, která na konci dubna porodila dceru Adélku a letos by olympiádu nestihla. "Máme i sportovce a jednoho koně, kteří si doléčují zranění," dodal Doktor.

Na komfortu českých reprezentantů by roční odklad Her neměl nic změnit. "Snažíme se o to, abychom to vzali, jak to bylo připravené na letošek, a posunuli to do příštího roku," doplnil dvojnásobný olympijský šampion z Atlanty 1996, který bude šéfem české výpravy.

Náklady vzrostly o miliardy

Okamžitě po březnovém rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru o posunutí Her bylo zřejmé, že odklad bude drahý. "Očekává se, že zvýšené náklady obecně jsou někde v úrovni dvě až osm miliard dolarů (46 až 186 miliard korun). Což je obrovská částka. Asi největší část půjde na vrub organizátorů. MOV se podílí 800 miliony dolarů (18,6 miliardy korun), které v této chvíli už uvolnil ze svých rezerv," řekl Kejval.

Od MOV dostanou podporu i mezinárodní sportovní federace, protože zejména ty střední a menší jsou závislé na příjmu z olympiády. Podobně na tom jsou i národní olympijské výbory v menších a rozvojových zemích. Ztráty počítá i ten tuzemský. "Spočítali jsme si, že náklady navíc budou mezi 15 a 20 miliony korun. Do toho počítáme i náklady, které máme s olympijskými festivaly. Celá ta přípravná část se bude dělat dvakrát. To, co jsme udělali do března, můžeme z velké části smazat," řekl Kejval.

Organizátoři už vyřešili hlavní problémy spojené s přesunem olympiády. Zůstane zachována olympijská vesnice, i když měla být už letos na podzim rozprodaná na byty. Stejné zázemí bude připraveno i pro novináře. O medaile se bude bojovat na stejných sportovištích, takže program naplánovaný na letošek byl prakticky okopírován.

Z Japonska vzhledem k astronomickým nákladům na odložení Her i současné globální zdravotní situaci létají do světa výsledky průzkumů o skeptickém postoji veřejnosti ke konání OH. Podle toho posledního se 70 procent lidí vyjádřilo pro to, aby byly Hry znovu přeloženy nebo úplně zrušeny.

Kejval si ale myslí, že tento mediální obraz neodpovídá skutečnosti. Obyvatelé Tokia podle něj mají jiný názor, což prokázali před dvěma týdny při volbách. Svůj post obhájila současná tokijská guvernérka a zastánkyně olympiády Juriko Koikeová, i když její oponenti stavěli svou kandidaturu na odmítání olympijských her v této situaci. "Myslím, že výsledky těch voleb hovoří za všechno. Priority lidí se v téhle situaci mění, přesto jsme přesvědčení o tom, že ta podpora je velikánská," dodal Kejval.

Zakoupené vstupenky zůstávají platné, ale lidé je mohou případně vrátit. Aktuální podmínky pro české fanoušky by měly být jasné do konce léta. ČOV na tom spolupracuje s oficiálními prodejci Invia a IB Travel.

Po Tokiu hned ZOH v Pekingu

Vedle Tokia je v dohledu i zimní olympiáda v Pekingu. Ta se uskuteční v únoru 2022, což je jen pět měsíců po tokijských Hrách. ČOV se proto už i na ni připravuje. "Naposledy to bylo takhle po sobě v roce 1992, takže pro nás velká změna. Začali jsme pracovat na oblečení, na možném olympijském domě. Poohlížíme se po ubytování. Bavíme se i o olympijských festivalech," vykládal Kejval.

A všechno bude záležet na tom, jak a zda vůbec se podaří uspořádat olympijské hry v Tokiu. MOV podle Kejvala připravuje řadu scénářů s různými variantami zdravotních a bezpečnostních opatření, které začne zveřejňovat na podzim. "Pokud se to podaří v Tokiu, jsem přesvědčený, že v Pekingu už to pak bude jenom lepší," řekl Kejval.

Jeho kolega z MOV Richard Pound nedávno upozornil, že to platí i naopak. Pokud by se za rok v Tokiu olympiáda uskutečnit nemohla, nepovažuje v původním termínu za reálné ani ZOH v Pekingu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy