Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Píšeme historii, uvedl po účasti na OH Ginzburg. S Popovichem si dá možná v Praze pivo

Kouč Ronen Ginzburg považuje už samotný postup českých basketbalistů na olympijské hry v Tokiu za obrovský úspěch. Když ho v roce 2013 při svém nástupu na lavičku národního týmu vyhlásil jako jednu z met, málokdo mu věřil. Pochybovače ale parta kolem Tomáše Satoranského umlčela. "Myslím si, že teď píšeme historii. Tohle období si bude každý pamatovat dalších 30, 40 let," uvedl Ginzburg. Výkony Čechů ocenil i trenér amerického výběru Greg Popovich. "Říkal, že viděl náš zápas s Kanadou a i v tom včerejším jsme hráli skvěle. Potom na tiskovce mně a Satymu řekl, že by rád přijel do Prahy na pivo," dodal Ginzburg.

Trenér Ronen Ginzburg během utkání proti výběru USA
zdroj: Reuters autor: Brian Snyder

Sedmapadesátiletý izraelský kouč, který loni v říjnu získal i české občanství, dovedl tým po historickém šestém místu na mistrovství světa k deváté pozici na Hrách pod pěti kruhy. "Teď už jsem si uvědomil, že jsme byli šestí na světě. Abych pobral, že jsme postoupili na olympijské hry, budu potřebovat další rok," uvedl Ginzburg v nadsázce v tiskové zprávě České basketbalové federace.

Na předloňském MS v Číně si český tým zajistil účast v olympijské kvalifikaci, na začátku července v kanadské Victorii přes úvodní prohru s Tureckem vybojoval postup výhrami nad Uruguayí, favorizovanou domácí Kanadou a Řeckem. V Tokiu zdolal Írán, ale proti favoritům z Francie a USA nabral takovou ztrátu ve skóre, která nestačila na postup jako jedinému ze tří celků ze třetích míst.

Absence Hrubana a Krejčího

Češi se vyrovnali při cestě na OH s absencí kapitána a střelce Vojtěcha Hrubana i pivota Martina Kříže. Celou sezonu zhatilo zranění kolena Vítu Krejčímu, který byl loni v listopadu jako pátý český hráč v historii draftován do NBA a patří Oklahomě.

Ginzburg nechtěl spekulovat, zda by tým s nimi mohl dojít třeba dál. "Na to se nikdy nedozvíme odpověď. Cítím ale, že kdybychom měli Vojtu, Krojce a Vítka, mohli bychom být více konkurenceschopní při dvou vrcholech během jediného léta," uvedl Ginzburg. "Je těžké uspět v kvalifikaci a pak jít hned na další vrchol s chybějícími hráči. Možná bychom s nimi dosáhli na čtvrtfinále, ale i tak jsme toto léto odvedli skvělou práci," doplnil Ginzburg.

Češi měli před sobotním duelem s Američany těžkou úlohu, i když jim k postupu mohla stačit i těsná prohra o bod. Ještě porážka o 31 bodů jim mohla uchovat naději, kdyby domácí Japonci překvapili dnes Argentinu a vyhráli o bod. Nakonec jim k předstižení druhého nejlepšího týmu ze třetích míst Německa chybělo o 34 bodů lepší skóre.

Tomáš Satoranský v olympijském zápase proti USA
zdroj: ČTK/AP autor: Charlie Neibergall

S Popovichem na pivo

Na sobotní pozápasové tiskové konferenci slyšel Ginzburg od legendy na lavičce USA Gregga Popovice slova uznání. "Řekl mi v podstatě něco podobného, co při minulé příležitosti na mistrovství světa: 'Jako obvykle jste hráli skvělý basketbal, výborně provedený týmový basketbal. A my jsme jen hráli, co jsme mohli.' Říkal, že viděl náš zápas s Kanadou a i v tom včerejším jsme hráli skvěle. Potom na tiskovce mně a Satymu (Tomáši Satoranskému) řekl, že by rád přijel do Prahy na pivo," řekl Ginzburg.

V nadcházející sezoně jeho výběr čekají čtyři kvalifikační okna v boji o mistrovství světa a příští rok v září mistrovství Evropy, jehož základní skupinu budou Češi hostit v Praze. "Myslím, že teď hráči opravdu potřebují dobrý odpočinek. Bylo to pro ně dlouhé léto. Když máte jednu akci, tak se na ni připravíte, odehrajete a máte volno. Teď udělali obrovský úspěch, měli chviličku volno a zase se vrátili do práce," uvedl Ginzburg.

"Potřebují si kvalitně odpočinout. Bude to individuální, jak se náročné léto projeví v jejich klubových sezonách, ale většinou hráči, kteří hrají v národním týmu, hrají pak dobře i v klubu. Věřím, že to letos bude stejný případ," dodal Ginzburg.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články